Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Fiyatının Gerçekleşen Volatilitesi 3 Yılın En Yüksek Seviyesinde

Gerçekleşen oynaklık (volatilite), belirli bir süredeki hem yukarı hem de aşağı yönde günlük fiyat hareketlerinin büyüklüğünü göstermek için kullanılan bir göstergedir.

Bitcoin Fiyat Oynaklığı Volatilite

Gerçekleşen oynaklık (volatilite), belirli bir süredeki hem yukarı hem de aşağı yönde günlük fiyat hareketlerinin büyüklüğünü göstermek için kullanılan bir göstergedir. Geçtiğimiz hafta gösterge Bitcoin ağı için adeta roketledi ve 3 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Kripto para analiz şirketi Skew Markets ekibi Bitcoin fiyatının üç yılda bu kadar değişkenlik göstermediğine dikkat çekerek bir grafik paylaştı.

Şirketin paylaştığı grafilte, 10 günlük, 1 aylık, 3 aylık ve bir yıllık dönemlerdeki volatilite gösteriliyor. Mevcut volatilite Temmuz 2017 ve hatta Aralık 2017’deki çalkantılı dönemleri büyük bir farkla aşıyor.

Bu tür çılgın bir volatilite, piyasa paniği ve hem türevler hem de spot borsalardaki büyük satıştan sonra likidite kıtlığı ile açıklanabilir.

Yeni “Rekorlar” Yolda Olabilir

Ne yazık ki piyasadaki çöküşün sona erdiğini, volatilitenin düşeceğini söylemek için henüz çok erken. Bazı üst düzey analistlerin de açıkladığı gibi, piyasalardaki aşırı korku durumu kripto para fiyatları, klasik piyasalar, özellikle hisse senetleri ve altının onsuyla çok güçlü korelasyon gösterir.

Fed’in piyasaya son müdehalesi ve piyasaların buna olumlu tepki vermemesi durumun vahametini ortaya koyarken, kripto para piyasasındaki düşüşün sürüyor olması da yeni felaketlerin yolda olabileceği şeklinde değerlendiriliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner