Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Hash Rate Resmen Çakılıyor!

Bitcoin (BTC) madencilik zorluğu ciddi bir gerileme yaşadı.

btc hashrate

Bitcoin (BTC) madencilik zorluğu ciddi bir gerileme yaşadı. Bununla beraber hash rate de çakılıyor. Peki bunlar ne anlama geliyor?

Yerli kripto para topluluğunun önemli yorumcularından Tobby Kitty, Twitter’da bir görsel paylaşarak hash rate’in çakıldığını ve kar edemeyen madencilerin makinelerin fişini çektiğini söyledi. Tobby Kitty, şu ifadeleri kullandı:

“Zorluk hesaplanmasına kabaca 15 gün var. Zorluk düşünce tekrar çalıştırırlar makineleri. Fiyata etkisi şöyle; fiyat mı hashrate’i takip eder, hashrate mi fiyatı bu sorunun cevabı yok. Ben 4-5 gündür düzeltme bekliyorum. Bahanesi olabilir.

Madencilik Zorluğunda Durum Ne?

Bitcoin madencilik zorluğunda ise tarihi bir durum yaşanıyor. Glassnode verilerine göre madenciler bugün 2008 yılından geri gerçekleşen en sert düşüşü yaşadılar. BTC.com ve Glassnode’a göre madencilik zorluk düzeyi %16 oranında gerileme yaşadı.

Madencilik zorluğunun düşme sebebi olarak ise Çin’deki madenciler gösteriliyor. Birçok madencinin kullandıkları cihazların fişini çektiği ifade ediliyor. Asya merkezli madencilik şirketleri tarafından taşınan makinelerin önümüzdeki birkaç hafta içinde tekrar çevrimiçi olması bekleniyor ve diğer madenciler, artan karlılık döneminden yararlanmak için önümüzdeki haftalarda daha fazla makineyi çevrimiçi hale getirebilir ve bu da zorluklara neden olabilir. Kısacası önümüzdeki günlerde yeniden bir değişiklik görebiliriz.

Ekran Resmi 2020 11 03 13.34.40

Madencilik zorluğunun en son böylesine yüksek bir düşüş yaşadığı tarih 31 Ekim 2011 idi. O zaman %18.03 düşüşle 1.2 M’ye gerilemişti. Bu aslında Bitcoin’in tarihindeki en büyük düşüş olarak kayıtlara geçti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner