Yükleniyor...

DeFi’a Olan İlgi Her Geçen Gün Daha da Artıyor!

Ethereum’un merkezi olmayan finans (DeFi) alanı son aylarda çok ilgi gördü.

DeFi

Ethereum’un merkezi olmayan finans (DeFi) alanı son aylarda çok ilgi gördü. Kripto para alanının bu sektörü, DeFi uygulamalarını kullanma getirileri ve teşvikleri dramatik bir hızla arttığından, sermayede hızlı bir artış gördü. Veriler, DeFi kullanıcılarının sayısının yılın başında birkaç binden şu anda birkaç yüz bine yakın bir yere yükseldiğini gösteriyor.

Kripto para alanının içindeki ve dışındaki tanınmış yatırımcılar ve yenilikçiler anlaşılır bir şekilde DeFi’ın farkına varıyor. Öyle ki Libra’nın kurucu ortağı ve eski PayPal başkanı olan David Marcus, kısa süre önce Twitter’da bu konu hakkında soru sormaya başladı.

David Marcus DeFi’ı Tartışıyor

David Marcus, kripto ve finans teknolojisi topluluğunda tanınmış bir figür. Eski bir PayPal başkanı ve Facebook’ta Messenger ekibini yönetti. Şimdi, ilk olarak Facebook tarafından başlatılan, ancak o zamandan beri daha merkezi olmayan/dağıtılmış bir yetkiye genişleyen dijital para projesi Libra’yı yönetmeye yardım ediyor.

Marcus kısa süre önce, DeFi ile alakalı araştırma yapmaya soru sormaya başladı. Marcus takipçilerine sordu:

“Uniswap, Maker ve Compound dışında bilmem gereken en ilginç #DeFi projeleri nelerdir?”

Marcus’un neden DeFi’yi sorduğu belli değil, ancak Bitcoin, Ethereum ve diğer merkezi olmayan ağlar ve neo-finansal teknolojilerin açık sözlü bir hayranı olduğunu biliyoruz.

Yeni Bir Kumarhane

Efsanevi girişim yatırımcısı Naval Ravikant geçtiğimiz günlerde Tim Ferris ile yaptığı bir podcast’te şunları söyledi:

“Merkezi olmayan bir Wall Street inşa ediyorlar, buna merkezi olmayan finans için DeFi, D-E-F-I diyorlar. Ama aslında daha çok DEFY’e benzediğini düşünüyorum, sadece hükümete meydan okumak, DEFY. Ve bence Wall Street’ten daha iyi yepyeni bir kumarhane görüyoruz.”

Silikon Vadisi girişim firmaları da bu alana sermaye ayırmaya başladı. Bu ilginin, halihazırda gelişmekte olan kripto para alanını bir sonraki büyümeyi yönlendirmesi muhtemeldir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner