Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Hashrate’i, Tekrardan Yükselişe Geçti

Çin'in Bitcoin (BTC) madencilerine yaptığı baskıdan ötürü büyük oranda düşen hashrate, tekrardan yükselişe geçti.

btc hash

Çin’in Bitcoin (BTC) madencilerine yaptığı baskıdan ötürü büyük oranda düşen hashrate, tekrardan yükselişe geçti.

Çin, madencilik operasyonları yürüten şirketlere, faaliyetlerini durdurma emri verdiğinden beri Bitcoin hashrate hızında büyük bir düşüş yaşanmıştı. Ancak madencilerin faaliyetlerine tekrar başlamalarının ardından hashrate oranı da yükselişe geçti.

İlk etapta fosil yakıtla çalışan tesislere yönelik baskı yapan Çin, zamanla tüm madencilik operasyonlarını durdurma emri verdi.

Madencilerin operasyonlarını durdurmasının ardından, Bitcoin hashrate’i %40 oranında düştü. Miami ve Florida’nın yanı sıra Rusya ve El Salvador’da Çin’den ayrılan Bitcoin madencilerini kendi bölgelerine çekmek için girişimlerde bulundular. Ancak madencilerden bazıları, BIT Mining’in Kazakistan’da bir mağaza açması sebebiyle Asya ülkelerini tercih etti.

Madencilerin operasyonlarına tekrar başlaması ile beraber, hashrate oranında da kayda değer bir yükseliş yaşandı.  Şu anda, yedi günlük Bitcoin hash oranı hareketli ortalaması saniyede 114 exahash (EH/s) seviyesinde yer alıyor. Bu Kasım 2020’den daha yüksek bir hashrate’e ulaşıldığını ortaya koyuyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner