Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) İçin 5.800 Dolar Neden Önemli?

Bitcoin'in (BTC) fiyatı, özellikle lider kripto varlığın 10.

Bitcoin ayi ve bogalar

Bitcoin’in (BTC) fiyatı, özellikle lider kripto varlığın 10.000 dolar seviyesinden 4.000 dolara kadar düşmesinden sonra oldukça değişken bir hal aldı.

Bitcoin’in fiyatında dalgalanmaların yaşanması herkesin alışkın olduğu bir durum denilebilir. Ancak 2020 yılında yaşanan dalgalanmalar, hem kripto varlık yatırımcıları için hem de trader’lar için hazırlıksız yakalanmalarına sebep oldu.

2019 yılının sonunda Bitcoin’in fiyatı 6.400 dolar seviyesinde yer alırken en düşük seviyede olduğuna inanılıyordu. 2020 yılının başlaması ile birlikte yaklaşık %60 değer kazanan lider kripto varlık, 10.000 doların üstüne çıkarmayı başarmıştı. Bu süre zarfında Ethereum (ETH) ve diğer kripto varlıklar %100 veya daha fazlasında değer kazandı. Yaşanan tüm bu gelişmelerden yola çıkarak Bitcoin için boğa koşusunun başladığına işaret ediliyordu. Ancak hiç beklenmedik bir an da siyah kuğu olayı olan küresel salgın başladı ve Bitcoin 4.000 dolar seviyesine kadar geriledi.

Özellikle yaşanan bu aşırı dalgalanmalardan dolayı, piyasada bir panik havası başladı ve uzun vadeli eğilim çizgileri ihlal edildi. Ancak Bitcoin çok hızlı bir şekilde 5.800 dolar seviyesine tekrar döndü. Peki 5.800 dolar seviyesine neden bu kadar önemli? Bir kripto analistine göre Bitcoin’in uzun vadeli boğa trendinin bozulmaması için boğaların son kalesi 5.800 dolar seviyesi.

Bitcoin’in Şubat 2018’de ayı piyasası boyunca düştüğü seviye de 5.800 dolardı. Ayrıca Bitcoin 2019’un başlarında yükselişinden önce fırlatma rampası olarak kullandığı seviye yine 5.800 dolardı. Yaşanan tüm bu küresel çöküşe rağmen lider kripto varlık bu seviyeye tutunmaya devam ediyor.

Hafta sonu boyunca da 6.700 dolar seviyesine kadar yükselen Bitcoin, sonrasında 5.800 dolar seviyesine kadar geriledi. Yazım itibari ile lider kripto varlık 6.354 dolar seviyesinden işlem görüyor. Boğalar 5.800 dolar seviyesini savunmaya devam ederlerse Bitcoin uzun vadeli yükseliş trendini koruyabilir. Ancak koronavirüs hala kontrol dışı olduğu için bu süreç ayıların galibiyeti ile de sonuçlanabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner