Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) için Koronavirüs Salgını “Siyah Kuğu” Olabilir mi?

Başta Bitcoin (BTC) olmak üzere diğer tüm kripto paralar, henüz tam olarak benimsenmemiş ve kullanım durumları kanıtlanmamış, son derece yeni bir teknoloji ve finansal varlık sınıfı olarak görülüyor.

Ekran Resmi 2020 03 04 22.55.58

Başta Bitcoin (BTC) olmak üzere diğer tüm kripto paralar, henüz tam olarak benimsenmemiş ve kullanım durumları kanıtlanmamış, son derece yeni bir teknoloji ve finansal varlık sınıfı olarak görülüyor. Öte yandan finansın geleceğinde devrim yaratabilecek potansiyele sahip olduğu düşünülen ve bazı devrimlere zaten imza atan öncü kripto para birimi Bitcoin’de bir “Siyah Kuğu” olayının yaşanmasının tüm bunların önüne geçebilir.

Siyah Kuğu Teorisi ve Koronavirüs Salgını

Siyah kuğu teorisi, günümüzde finansal piyasalarda sürpriz, önemli etki yaratan ve rasyonel analizle açıklanamayan olayları tanımlamak için kullanılıyor. Finans dünyasında yaşanan bu tahmin edilemeyen olaylara geri dönülüp bakıldığında yatırım performanslarında çok etkili olduğu anlaşılmakta. Günümüzün Siyah Kuğu olayının ise koronavirüs salgını olabileceği öne sürülüyor. Geleneksel piyasaların çökmesine sebep olan salgın, kripto para piyasalarında panik satışlar gibi büyük bir felakete neden olabilir.

Bitcoin, en son yaşanan küresel ekonomik durgunluktan sonra doğdu ve bankaların kurtarılmasına atıfta bulunan kodlar Bitcoin’in ilk kod satırlarındaki yerini koruyor ve hepsinden önemlisi Bitcoin’in arzı enflasyona karşı sınırlı. Öncü kripto para biriminin, fiat paraların çöküşüne dayanabilecek ve geleneksel piyasadan kaçan nakitin, kripto varlığa akacak şekilde donatılsa da BTC bir Siyah Kuğu olayına dayanabilecek tecrübeye sahip mi bilinmiyor.

Onaltıncı yüzyıla kadar İngilizce’de “var olmayan” anlamında kullanılan siyah kuğu, bütün kuğular beyaz bilindiği için imkansızlık durumunu açıklamak için kullanılmaktaydı. 1697 yılında Hollandalılar Avustralya’da siyah kuğuya rastladıktan sonra bu deyim değişikliğe uğrayarak imkansızın gerçekleşmesi anlamında kullanılmaya başladı. Tarihteki siyah kuğu olayları tamamen önceden öngörülemeyen, önlenemeyen felaketlere verilen bir genel isim. Koronavirüs salgının da potansiyel olarak siyah kuğu olaylarından birisi olarak tarihe geçeceği üzerinde duruluyor.

Birkaç ay içerisinde sadece yüksek ateş ve solunum rahatsızlığı ile boy göstermeye başlayan koronavirüs, küresel piyasaları ekonomik çöküşün eşeğine getirdi. Birçok ülke arasındaki ticaret durdu ve bundan dolayı birçok dev fabrika üretimi durdurmak zorunda kaldı.

Her geçen gün sebep olduğu ölümlerden dolayı salgının etkileri tüm dünyada hissediliyor. Panik satışları ve daha fazla para kaybetmek istemeyen yatırımcılardan dolayı küresel piyasalarda tam bir kaos var. Kimi uzmana göre benzer bir çöküş Bitcoin gibi kripto paralarda da yaşanabilir. Küresel borsalara kıyasla kripto piyasalarında nakit oranı çok düşük ve kripto para piyasalarında yaşanabilecek panik satışları büyük bir felakete neden olabilir.

Bitwise’de Araştırma Geliştime Başkan Yardımcısı Matthew Hougan gibi önemli bir kripto piyasası yöneticisi bile kripto varlıklarda bir siyah kuğu olayı yaşanabileceği konusunda uyarıda bulundu. Elbetteki siyah kuğu olaylarının öngörülemez olduklarını unutmamak gerekiyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner