Yükleniyor...

Bitcoin (BTC), Latin Amerikalı Politikacıların En Önemli Gündem Maddelerinden Birisi Oldu

El Salvador'un Bitcoin'i (BTC) kabul etmesinin ardından, varlığa verilen önem Latin Amerikalı politikacılar arasında önemli bir biçimde artmış durumda.

bitcoin12

El Salvador’un Bitcoin’i (BTC) kabul etmesinin ardından, varlığa verilen önem Latin Amerikalı politikacılar arasında önemli bir biçimde artmış durumda. Politikacılar, Bitcoin’İn benimsenmesi için çağrıda bulunuyorlar.

Paraguay’da, parlamento üyesi Carlitos Rejala, ülkesinin Bitcoin’i benimsemesini istiyor:

“Ülkemizin yeni nesille beraber gitmesi gerekiyor. Bu hafta dünyanın Paraguay’ı konuşmasını sağlayacak önemli bir projeye başlıyoruz.”

Paraguay, yeni düzenleyici hamleleri ve ucuz hidroelektrik enerji sayesinde, kripto şirketlerini ülke içerisine çekmeyi umuyor. Bunun için parlamentoya bir yasa tasarısı sunulması gündemde.

Panama da tıpkı Paraguay gibi, kripto sektöründe öne çıkmak istiyor. Parlamento üyesi Gabriel Silva, konuyla ilgili bir demeç verdi:

“Panama geride kalamaz. Gerçek bir teknoloji ve girişimcilik merkezi olmak istiyorsak kripto paraları desteklemeliyiz. Meclise sunmak için bir teklif hazırlayacağız.”

Arjantin’in durumu ise diğer Latin Amerika ülkelerinden daha farklı bir konumda yer alıyor. Ülkede hiper enflasyon söz konusu ve ülkenin merkez bankası oldukça fazla bir biçimde para basmış durumda. Durum kontrol altına bir türlü alınamıyor. Bu nedenle insanlar Bitcoin’i güvenli bir liman olarak görüyorlar. Bununla beraber Arjantin’in tıpkı Brezilya gibi kripto paralara karşı dostane bir tavrı söz konusu.

Kolombiya devlet başkanının danışmanı Jehudi Castro Sierra da Twitter üzerinden bir açıklama gerçekleştirdi. Sierra, Jack Dorsey ve Square’den alıntı yaparak Kolombiya’da Bitcoin benimsenmesinin önemli boyutlarda arttığını ifade etti.

“Bitcoin kesinlikle her şeyi değiştirir. Bu konuda en çok ilgimi çeken şey, onun temsil ettiği değerlerdir. Onu yaratan koşullar çok nadir, çok özel ve çok değerli ve hayatımda üzerinde çalışmaktan daha önemli bir şey olduğunu düşünmüyorum.”

Meksika’da, kongre üyesi Eduardo Murat Hinojosa ve senatör Indira Kempis, kripto para birimlerini Temsilciler Meclisine tanıtmayı planlıyor.

Ekvador’da da bakan yardımcılığı görevini yürüten Julio Eduardo Clavijo Acosta da Bitcoin savunan kişiler arasında yer alıyor. Hatta Acosta’nın bu tavrı, ülkede bir harekata dönüşmüş durumda.

El Salvador’un hamlesi sayesinde, Bitcoin Latin Amerika’da da gündem olmuş durumda. Ülkenin Bitcoin’i benimsemesi diğer ülkelerin de böyle bir karar almasına zemin hazırlayabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner