Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Madencilik Devi Bitmain Çalışanların Yarısını Ateşe Atıyor

Çin medyası Sina tarafından yayınlanan habere göre, madencilik şirketi Bitmain'in çalışanlarının yarısına kadar işten çıkarmayı düşündüğünü, çünkü şirketin yaklaşan Bitcoin yarılanma (halving) olayının gelirleri yarıya indireceğini öngörüyor.

Bitmain btc bitcoin

Çin medyası Sina tarafından yayınlanan habere göre, madencilik şirketi Bitmain’in çalışanlarının yarısına kadar işten çıkarmayı düşündüğünü, çünkü şirketin yaklaşan Bitcoin yarılanma (halving) olayının gelirleri yarıya indireceğini öngörüyor. Bu arada, firmanın kurucuları arasındaki yasal mücadele devam ediyor.

Bitmain İçin Bir Küçülme Turu Daha

Çin’den gelen raporlara göre, büyük Bitcoin madencilik şirketi Bitmain bir “personel optimizasyon planı” düşünüyor. Bitmain’in çalışanlarının maliyetlerini 2020’nin ortalarında gerçekleşecek olan Bitcoin yarılanmasına kadar düşürmeyi planlıyor.

1000’den fazla çalışanı olan Bitmain’in, sadece birkaç yüz kişiyi istihdam ettiği bildirilen rakiplerinin çoğundan daha fazla personeli var. Sina’ya göre şirket, Ocak 2020’nin ortalarında yapılması planlanan yıllık toplantısından önce personel azaltmayı gerçekleştirecek.

İşletmenin hangi alanlarında en fazla işçi çıkarımının olacağı hakkında henüz ayrıntılı bir bilgi yoktur. 2018’in sonunda, Bitmain’in çalışanlarının yüzde 50’sini işten çıkarmıştı. 2019’un zorlu geçen ikinci yarısında ise, madencilik devi büyük kayıplara uğradığı için tüm departmanlarında küçültmeye gitti.

Bitcoin (BTC) Madencilik Devinde Taht Kavgası

Kurucu ortaklar Cihan Wu ve Mikri Zhang arasındaki yasal bir karışıklığın zemininde olası büyük bir işten çıkarma hakkında konuşuluyor. Bloomberg’e göre, göz ardı edilen kurucu ortak Zhan, hissedarların kendisini şirketten çıkarma kararına karşı itiraz etti.

Kasım 2019’un başlarında, Zhan’in ortaklarının ona ihanet ettiğini söyleyerek yasal bir savaşa hazırlandığını açıklanmıştı. Wu, Bitmain’in kontrolünü tekrar kazandığından beri, çalışanlara Zhan’den herhangi bir talimat kabul etmemelerini söyleyerek gücünü pekiştirmeye çalıştı.

Bu idari ve yasal çalkantıların ortasında Bitmain, birkaç başarısız girişimden sonra yeni bir halka arz girişimi planlıyor. Ekim 2019’un sonlarında, Bitcoin madencilik devi, büyük rakibi Canaan’ın kendi IPO başvurusunu sunmasından birkaç gün sonra ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na gizlice bir halka arz başvurusunda bulundu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner