Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Madencilik Zorluğu %20’nin Üzerinde Rekor Bir Düşüş Görebilir

Birden fazla zincir üstü veri platformu, Bitcoin'in madencilik zorluğunun yaklaşmakta olan ayarlamasında yaklaşık %21'lik bir düşüş yaşayacağını tahmin ediyor.

bitcoin btc madencilik zorlugu 20nin uzerinde rekor bir dusus gorebilir

Birden fazla zincir üstü veri platformu, Bitcoin’in madencilik zorluğunun yaklaşmakta olan ayarlamasında yaklaşık %21’lik bir düşüş yaşayacağını tahmin ediyor. Zorluk ve hash oranı düşüşü, Çin’in bu ayki madencilik tesisi kapatma emirlerinin büyüklüğünü gösteriyor.

Madencilerin yeni bloklar çıkarmak için gereken kriptografik bulmacayı çözmesinin ne kadar zor olduğunu belirleyen Bitcoin madencilik zorluğu, yaklaşmakta olan bir ayarlamada şimdiye kadarki en büyük düşüşünü görmeye hazırlanıyor.

Birden fazla zincir üstü veri platformu, Bitcoin madencilik zorluğunun 689.472 blok yüksekliğinde veya yayın saatinden itibaren yaklaşık beş gün sonra gerçekleşecek olan yaklaşan ayarlamasında yaklaşık %21’lik bir düşüş göreceğini tahmin ediyor. Bu, Bitcoin tarihindeki şimdiye kadarki en büyük zorluk düşüşü olacak ve aynı zamanda ağ, Aralık 2018’den bu yana ilk kez arka arkaya üç zorluk düşüşü görmüş olacak. Zorluk ölçüsü 30 Mayıs’ta %16 düşerken, 14 Haziran’da %5 düşüş yaşadı. 

Bitcoin’in madencilik zorluğu, ağdaki toplam hash hızı yarışına bağlı olarak her 2016 blokta bir kendini ayarlamak üzere tasarlanmıştır. Dünyanın en büyük blokzincirini piyasa değeri ile güvence altına alan ortalama hash gücü, 14 Haziran’da saniyede 142 exahash (EH/s) seviyesinden şimdi 100 EH/s’nin hemen altına düştü.

Ağda dağıtılan hash gücü miktarı, blok üretmenin ne kadar süreceğini belirliyor -bu ağın kurallarına göre 10 dakika sürmesi gereken bir işlem. Blok üretimi 10 dakikadan daha hızlı hale gelirse, ağ zorluğu artacaktır. Öte yandan, çok sayıda madenci kendini çevrim dışı hale getirirse blok üretim süresi artacak ve bu da ağ zorluğunu azaltacaktır.

14 Haziran’daki önceki ayarlamasından bu yana Bitcoin ağındaki ortalama blok üretim aralığı, yaklaşık 12.9 dakikadır. Bu, blok başına amaçlanan 10 dakikalık aralıktan yaklaşık %30 daha yavaş olduğu anlamına geliyor.

Bu ayın başından bu yana yaşanan genel zorluk ve hash oranı düşüşü, yakın zamana kadar dünyanın en büyük iki madencilik merkezi olan Xinjiang ve Sichuan’daki Çin hükümetleri tarafından verilen madencilik tesisi kapatma emirlerinin büyüklüğünü gösteriyor.

Hala bağlı olan ve Çin’in düzenleyici durumundan etkilenmeyen Bitcoin madencileri, bir sonraki ayarlamayı takiben madencilik ödüllerinde -zorluk düşüşüyle ​​orantılı olarak- daha büyük bir pay görecekler.

Milyonlarca ASIC Madencisinin Fişi Çekildi

Xinjiang ve Sichuan’daki eyalet hükümetleri, sırasıyla 9 Haziran ve 18 Haziran’da Bitcoin madenciliği tesisleri için elektrik arzını kesme emri verdiğinden beri, ağın hash oranı yaklaşık 70 EH/s düştü. Bu geçen ay toplamının yaklaşık %50’sine karşılık geliyor. 

Bu aynı zamanda milyonlarca Bitcoin ASIC madencisinin ağdan çıkarıldığı ve şimdi ya el değiştirmeye çalıştıkları ya da başka bir yere taşınmayı bekledikleri anlamına geliyor. Şu anda ikinci el madenci pazarında, Bitmain’in spot siparişler için küresel satışlarını askıya almasına bile yol açan ani bir arz var.

Ethereum ağındaki hash oranı da bu ayın başından bu yana %20 düşerek bir darbe aldı.

Bununla birlikte, Rusya merkezli Bitcoin madenciliği barındırma sağlayıcısı BitRiver’ın kurucusu ve CEO’su Igor Runets, “yeşil Bitcoin madenciliğine ani küresel ilginin ardından yenilenebilir enerjili ortak yerleşim hizmetlerimize yönelik taleplerdeki artış, Çin hükümetinin madenciliğe yönelik kısıtlama açıklamalarının ardından daha da sertleşti” dedi.

Runets, Sichuan hükümetinin emrinden kısa bir süre sonra, BitRiver’ın Çinli madencilik müşterilerini dört ay içinde tamamen işlevsel olacak 150 megavat barındırma kapasitesi için kaydettirdiğini söyledi. Ancak, küresel olarak mevcut barındırma kullanılabilirliği arzının eksikliğinin, Çinli madencilerden gelen yeni talebi herhangi bir zamanda karşılamayı zorlaştıracağını düşünüyor.

Gerçekten de, yalnızca Xinjiang’da 9 Haziran’a kadar yaklaşık 2.000 megavatlık birleşik kapasitede çalışan Bitcoin madencileri kapanmaya zorlandı.

Runets, “Bitcoin madencileri için barındırma alanı arz sıkıntısı ve yeni madencilik tesisleri inşa etmek veya yeni makineler kurmak için gereken süre göz önüne alındığında, hash oranının yakın zamanda toparlanacağını düşünmüyorum” dedi:

“Ayrıca, Çin’deki ortaklarımızla yaptığımız görüşmelerden yola çıkarak, Çin’deki birçok madencinin, hükümetin madencilik karşıtı politikasını tersine çevirebileceği umuduyla Çin Komünist Partisi’nin 100. yıldönümüne kadar kapatılan makineleri elinde tuttuğuna inanıyoruz.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner