Yükleniyor...

Ethereum (ETH) Gas Ücretleri 6 Ayın En Düşük Seviyesinde, Bu Ne Anlama Geliyor?

BitInfoCharts verilerine göre Ethereum'daki ortalama işlem ücreti (gas ücreti) 2.

ethereum eth gas ucretleri 6 ayin en dusuk seviyesinde bu ne anlama geliyor

BitInfoCharts verilerine göre Ethereum’daki ortalama işlem ücreti (gas ücreti) 2.15 dolar. Bu, ortalama ücretin 2 dolar olduğu 20 Aralık 2020’den bu yana en düşük ortalama ücrettir.

İşlem ücretleri 2020’nin çoğu için 2 doları geçmedi ancak Bitcoin’in boğa koşusu bu yıl en üst seviyeye çıktığında işler çılgına döndü ve Ethereum’u büyük bir yolculuğa çıkardı.

ETH işlem ücretleri, Ethereum’un tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.164 dolara ulaşmasından bir gün sonra, 12 Mayıs’ta 69.92 dolara yükseldi. Tam olarak bir hafta sonra, işlem ücretleri 59.57 dolara yükseldiğinde, başka bir zirve daha gerçekleşti. 

Tüm Bunlar Ne Anlama Geliyor?

Ethereum talebi düşük olduğu için ücretler düşük bir seviyede seyrediyor. ETH’nin fiyatı şu anda 1.800 dolar civarında yer alıyor.

Aynı şey, bir gecede %24 düşerek 5.10 dolara düşen Bitcoin’in ortalama işlem ücretine de oldu. 33.300 dolardan işlem gören Bitcoin’in fiyatı şu anda Nisan ayında belirlediği tüm zamanların en yüksek seviyesinin yaklaşık yarısı. Ycharts’a göre Bitcoin’in işlem ücreti geçen yıl bu zamana göre %330 daha düşük.

Düşük işlem ücretleri madenciler için kötü ve ağ için düşük talebi gösterse de, Uniswap veya Synthetix gibi Ethereum tabanlı merkeziyetsiz finans protokolleri aracılığıyla karmaşık işlemler yapan herkes için iyidir.

Ethereum 2.0’ın gelişinin ardından ücretler daha da düşebilir. Ethereum blokzincirinin bu güncellemesi tamamen uygulanmadan önce yıllar alabilir ancak daha hızlı ve daha ucuz işlemler ve daha yeşil madencilik vaat ediyor.

Bunun nedeni kısmen, ağın işlemleri doğrulamak için güçlü bir donanım gerektiren mevcut tüketime dayalı proof of work konsensüs mekanizmasından, en çok ETH stake edenlerin işlemleri doğruladığı proof of stake’e geçecek olmasıdır.

Başarılı bir güncelleme, Ethereum’un güçlü bir geri dönüş yapmasına yardımcı olabilir. Ancak talep artmaya devam ederse ücretler bir kez daha yükselebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner