Yükleniyor...

Bitcoin (BTC), Nakit Para Yerine Geçemeyecek

Deutsche Bank tarafından yapılan araştırmaya göre Bitcoin, nakit paranın yerini alamayacak ama önümüzdeki on yıl içerisinde büyümeye devam edecek.

bitcoin btc nakit parayı yenemeyecek

Deutsche Bank tarafından yapılan araştırmaya göre Bitcoin, nakit paranın yerini alamayacak ama önümüzdeki on yıl içerisinde büyümeye devam edecek.

Deutsche Bank’ın yeni araştırmasına göre nakit para, Bitcoin karşısında mağlup olmayacak. Anket, kripto para birimleri de dahil olmak üzere dijital ödemelerin önümüzdeki on yıl içinde “hafif hızda büyüyeceğini” tahmin ederken, dinozor olarak da tabir edilen nakit paraların yakın zamanda yok olmayacağını ortaya koyuyor.

bitcoin nakit para yerine geçemeyecek anket

Bitcoin Yerine Nakit Para

Her ne kadar nakit kullanımının azalmakta olduğu konusunda genel bir kanı olsa da, ABD vatandaşları bunu kullanmayı çok seviyor. Yapılan ankete göre kullanıcıların yüzde 33’ü nakit parayı favori ödeme araçları olarak kabul etti. Anket ayrıca ABD’nin yüzde 69’unun nakit paranın her zaman tercih edilen ödeme yöntemi olacağına inandığını buldu. Araştırmacılar, “Nakit önümüzdeki on yıllar boyunca ekonominin bir parçası olacak. Yüzyıllar boyunca insanlar belirsiz zamanlarda kağıt ve madeni paralara köklü bir güven geliştirdiler. Bugün de durum farklı değil” ifadelerini kullandı.

Anket ABD genelinde 3 bin 600 müşteriden cevap alan Deutsche araştırmacıları tarafından yapıldı.

Mobil Ödeme Artıyor

Nakit kripto paraya karşı güvende olsa da, kullandığımız kartlar dijital ödemelerin baskısı altında bulunuyor gibi duruyor. Araştırmacılar, önümüzdeki beş yıl içinde ABD’de mağaza içi satın alımların beşte ikisinin mobil ödemeler tarafından yapılacağını tahmin ediyorlar. Araştırmada, “Önümüzdeki on yıl dijital ödemelerin hafif hızda büyüdüğü görülecek ve bu kullanılan ödeme kartlarının yok olmasına yol açacak” dendi.

Ayrıca, rapora göre dijital cüzdan sahiplerinde öngörülen bir artış, kripto paraların benimsenmesinin ilk adımı olarak gösterilebilir. Yine araştırmada şu ifadeler kullanıldı: “Blockchain cüzdan kullanıcılarının büyümesi devam ederse, on yılın sonunda 200 milyona ulaşacak, mevcut seviyeyi dört katına çıkaracak.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner