Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Neden Bir Değer Deposu Olarak Görülüyor?

Fidelity Digital Assets, Bitcoin'in istikrarlı bir varlık olma yoluna gittiğini ancak şu anda fiyat oynaklığının hala düşündürücü bir neden olduğunu savunuyor.

bitcoin 3

Fidelity Digital Assets, Bitcoin’in istikrarlı bir varlık olma yoluna gittiğini ancak şu anda fiyat oynaklığının hala düşündürücü bir neden olduğunu savunuyor.

Fidelity Digital Assets araştırmacıları dün bir makalede, Bitcoin’in bir değer deposunun tüm ana kriterlerini karşıladığını ancak bu statüyü henüz resmi olarak elde etmediğini söyledi.

“Bitcoin Yatırım Tezi: İstekli Bir Değer Deposu” başlıklı çalışmada, Bitcoin’in çağdaş para uygulamalarının çeşitli sonuçlarına karşı koruma sağlayabilecek bir “sigorta poliçesi” haline gelebileceğini savundu.

Belgede: “Birçok yatırımcı Bitcoin’i bir değer deposu özelliklerine sahip olduğu ancak henüz bu şekilde yaygın olarak kabul edilmediği için istekli bir değer deposu olarak görüyor.” denildi.

Bir değer deposu, adından da anlaşılacağı üzere uzun süre boyunca kendisine verilen değeri kaydedebilen bir varlıktır. Başlıca özelliklerinden biri, gelecekte satın alma gücünü ve kullanışlılığını koruma yeteneğidir.

Bitcoin’in fiyat oynaklığı “elde tutma değeri” nin tam tersi gibi görünse de, Fidelity Digital Assets, bunun en azından kripto para birimine dikkat, gelişme ve yenilik getirmeye yardımcı olduğu için aslında onun “ nitelikli özelliklerinden” biri olduğuna dikkat çekti.

Son zamanlarda, Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı Anthony Pompliano da Peter Schiff ile yaptığı sıcak tartışmalar sırasında bu fikri tekrarladı ve Bitcoin’in oynaklığının yatırımcılar için hem avantaj hem de dezavantaj olabileceğini söyledi.

Bitcoin’in Bir Değer Deposu Haline Gelmesinin Nedenleri

Fidelity, Bitcoin’in bir değer deposu haline gelmesinin bir nedeni de “arzı sınırlı olmasıdır”diye belirtti. Bitcoin’in emisyonu protokol seviyesinde 21 milyon token’la sınırlı olduğundan, Bitcoin aşırı doygunluğa karşı sabit kodlanmış bağışıklığı sayesinde deflasyonist bir varlık olarak düşünülebilir.

“Kıtlık, uzun vadede gerçek değerin değer düşüklüğüne karşı korunmak için gerekli olduğundan, iyi bir değer deposuna atıfta bulunan temel özelliktir.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner