Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Neden Düştü? İşte Olası Nedenler

Bitcoin dün akşamdan bu yana %5’in üzerinde değer kaybetti ve 32.

bitcoin btc neden dustu iste olasi nedenler

Bitcoin dün akşamdan bu yana %5’in üzerinde değer kaybetti ve 32.000 dolar seviyesine kadar geriledi. Bitcoin ile birlikte, bazı altcoin’ler de çift haneli önemli kayıplar yaşadı. Yorumcular düşüşün ardında yer alabileceğini söylediği iki olaya dikkat çekti:

Trump’ın Açıklamaları

ABD Eski Başkanı Donald Trump Pazartesi günü FOX Bussiness’a verdiği röportajda Bitcoin karşıtı duruşunu yeniledi ve Bitcoin’in “bir dolandırıcılık gibi göründüğünü” söyledi. Bitcoin’den hoşlanmadığını çünkü dolarla rekabet eden bir para birimi olduğunu söyleyen Trump, doların dünyanın para birimine karşılık gelmesini istediğini söyledi. 

Detaylara “Donald Trump’tan Bitcoin (BTC) Eleştirisi“ başlıklı haberimizden ulaşabilirsiniz. 

Açıklamanın ardından Bitcoin’de kısa bir geri çekilme görüldü. Ancak esas düşüş, FBI’ın bir hacker grubuna fidye olarak ödenen BTC’nin bir kısımını geri aldığını açıklamasının ardından gerçekleşti. 

ABD Adalet Bakanlığı’nın Fidye Bitcoin Açıklaması

Bir CNN haberine göre, Colonial Pipeline’a yapılan saldırıyı düzenleyen DarkSide hack grubuna ödenen multi-milyon dolarlık Bitcoin fidyesi, Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı ve Federal Soruşturma Bürosu tarafından kısmen geri alındı.

Mahkeme belgelerine göre federal müfettişler, hacker’lara ödenen 75 BTC’den 63.7 BTC’yi geri almayı başardı.

Benzer fidye yazılımı olaylarıyla birleştiğinde Colonial Pipeline, kripto para biriminin fidye yazılımındaki rolünü ulusal bir güvenlik sorunu haline getirdi. The Wall Street Journal’da yakın zamanda yayınlanan bir makale, bu tür saldırılarla mücadele etmek için tüm dijital varlıkların genel olarak yasaklanması çağrısında bulundu.

Başsavcı Yardımcısı Lisa Monaco, bir basın toplantısında yetkililerin DarkSide’ın gelirlerine tam olarak nasıl el koyduğunun ayrıntılarına girmedi:

“DOJ, geçen ayki fidye yazılımı saldırısının ardından DarkSide ağına ödenen Colonial fidyesinin çoğunu buldu ve geri aldı.”

Açıklama, Bitcoin ağının güvenliği hakkında bazı endişelere neden oldu ve haberin ajanslara düşmeye başlamasının ardından Bitcoin’de bir düşüş başladı. Bitcoin %9’a yakın kayıpla 32.000 dolarlık önemli desteğe kadar düştü. Bitcoin yayın saati itibariyle 32.980 dolar seviyesinden işlem görüyor. Bitcoin fiyat analizi için “Bitcoin (BTC) Fiyat Analizi: Düşüş Sürüyor, Kritik Seviyeler Neler?” başlıklı haberimize göz atabilirsiniz.

Bununla birlikte Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, bu hafta sonu gerçekleşecek G7 zirvesinde fidye yazılımların ele alınacağını bildirdi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner