Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Neden Düştü? Olası Nedenler

Lider kripto varlık Bitcoin, haftaya düşüş ile başladı.

bitcoin btc neden dustu olasi nedenler

Lider kripto varlık Bitcoin, haftaya düşüş ile başladı. Son 24 saatte %7 oranında düşen Bitcoin, Binance’de 42.500 dolar seviyesine kadar gerileyerek piyasada paniğe neden oldu.

Bitcoin haftaya sert bir düşüş ile başladı. Piyasada panik yaratan düşüşte BTC önemli bir destek seviyesini test etti. Altcoin’lerde çift haneli kayıplara neden olan düşüş ile birlikte son 24 saatte 1.252.416.480 dolar tasfiye oldu. 

Bitcoin Neden Düştü?

Bitcoin’deki düşüşün önde gelen nedenlerinden biri Çin’deki Evergrande krizi olarak gösteriliyor. Çinli emlak devi Evergrande’nin büyük bir borç krizinde olması, dünya piyasasını tedirgin etti. Şirketin Çin ekonomisi için inanılmaz ciddi sorunlara neden olabileceği tartışılıyor. Evergrande’nin 171 yerel bankaya 121 finans kuruluşuna borcu bulunuyor. 

Diğer taraftan piyasa yorumcuları, piyasanın aşırı ısındığına dikkat çekiyor. Ortalama long/short oranının long ürünler için %98 oranında kalması, piyasanın aşırı ısındığına işaret ediyor. Bununla birlikte RSI’ın da uzun vadede “overbought” gösterdiğine dikkat çekiyorlar. 

Ayrıca zincir üstü verileri izleyen platformlar da kripto varlık alım satım platformlarındaki fonların arttığını ortaya koydu. Bu ise genellikle piyasa katılımcıları tarafından negatif bir gösterge olarak kabul edilir ve satış ile sonuçlanacağı şeklinde yorumlanır.

Bitcoin yayın saati itibariyle toparlanmaya çalışıyor ve 44.010 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner