Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Neden Düştü? Yatırım Devinin Yöneticisi Olası Sebepleri Açıkladı!

Büyük bir yatırım şirketi olan VanEck'in dijital varlık direktörü Gabor Gurbacs, Bitcoin'in (BTC) 6.

Bitcoin BTC Neden Düştü Yatırım Devinin Yöneticisi Olası Sebepleri Açıkladı

Büyük bir yatırım şirketi olan VanEck’in dijital varlık direktörü Gabor Gurbacs, Bitcoin’in (BTC) 6.500 dolara gerilemesinin olası sebeplerini açıkladı. Gurbacs, 25 Kasım’da attığı tweet’inde Bitcoin (BTC) fiyatındaki son düşüşün jeopolitik ve finansal faktörler nedeniyle yaşanmış olabileceğini ileri sürdü.

Çin’in Kripto Paralara Savaş Açması

Gurbacs, tıpkı birçok yorumcu gibi, Çin’in ülkede faaliyet gösteren kripto para borsalarını kapatmak üzere harekete geçtiğini haberinin Bitcoin (BTC) üzerinde baskıyı artırdığını düşünüyor. Ona göre yatırımcılar riski gördü ve piyasadan acil olarak çıkış yaparak daha düşük seiyelerden alım yapmayı umdu.

Gurbacs, “Yatırımcıların, Çin’in borsaları kapatacağı haberlerinden endişe duyduğunu ve bu nedenle daha düşük seviyelerde tekrar alım yapmaya karar verdiklerini düşünüyorum.” diye belirtti.

Vergi Beyanları

Gurbacs’ın değindiği bir diğer sebep ise her geçen gün Bitcoin (BTC) fiyatını etkilediği konusunda destek gören bir diğer teori ise vergi beyanları. Bu noktada ABD’li yatırımcıların 2019 yılı için karlarını negatif olarak göstermek amacıyla bilinçli bir şekilde piyasaları aşağı çekmiş olabileceği düşünülüyor.

Gurbacs, “yıl sonu vergi kaybı arbitrajı” olarak adlandırılan bu olayın bahsedildiği gibi etki göstermesi için katılım ne kadar olması gerektiğini ise bilmiyor.

Bitcoin (BTC) Likiditesinin Düşmesi

Skew Markets’in verilerini referans alan Gurbacs, Bitcoin (BTC) alım satım platformlarındaki likiditenin önemli bir sıkışma yaşadığını ileri sürerek, bunun muhtemelen Çin’in politikalarının bir sonucu olduğunu belirtiyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner