Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Neden Yanlış Anlaşılıyor? Meltem Demirörs Açıkladı

Birçok insan, Bitcoin'i (BTC) yatırım aracı olarak görmekten çok, yıkıcı bir varlık olarak görüyor.

meltem demirors

Birçok insan, Bitcoin’i (BTC) yatırım aracı olarak görmekten çok, yıkıcı bir varlık olarak görüyor. Ancak Meltem Demirörs, bunu değiştirmeyi umuyor.

CoinShares’in baş strateji sorumlusu olan Demirörs “Bitcoin topluluğu içerisinde ve Bitcoin topluluğunun dışında bazı kalıcı anlatılar var ve bazılarına katlanamıyorum.” ifadelerini kullandı.

Meltem Demirörs, dijital varlıklara şüpheyle yaklaşan kişilerin, blockchain teknolojisi hakkında bilgi edinmeye daha açık hale gelmelerine rağmen, çok sayıda yanlış anlaşılmanın devam ettiğini dile getirdi. Bunlardan en yaygın olanının ise Bitcoin’in suç işlemek için kullanıldığı fikri olduğunu belirtti:

“Suç için en yaygın olarak kullanılan mali araç ABD doları. Ardından en çok kullanılan ikinci araç ise ABD bankacılık sistemidir. Geçtiğimiz yıl ödenen 6 milyar dolarlık toplam ceza da bunu kanıtlar niteliktedir. Bu tüm zamanların rekorudur.”

Bitcoin karşıtı argümanlardan bir diğeri de madenciliğin çevre için kötü olduğudur. Demirörs ise bunun tam tersini savunuyor. Demirörs’e göre 2019’dan beri Bitcoin madenciliği için kullanılan enerjinin %77’si yenilenebilir enerjidir.

Demirörs ayrıca çoğu insanın Bitcoin’i yıkıcı bir araç olarak gördüğünü ifade etti. Bunu değiştirmek için de çalıştıklarının altını çizdi:

“Bu sektörde en çok hoşuma giden ve yapmaktan zevk aldığım şey, insanlara gördüklerimi ve sektör olarak nereye gittiğimizi anlatmaya çalışmaktır. Son 12 ayda gerçekten ilginç olan şey, birdenbire insanların bu konuda daha açık hale gelmesidir.

Sektöre her geçen gün daha fazla yetenek akıyor ve bununla birlikte çok daha fazla sermaye artışı yaşanıyor. Bunun için gerçekten heyecanlıyım. Artık zeki insanlar Bitcoin ve kripto para birimlerine daha geniş bir perspektiften yaklaşıyorlar.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner