Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Rekor Kırarken, Altında Durum Pek İyi Görünmüyor

Bitcoin (BTC), geçen yıl Mart ayının en düşük seviyelerinden bu yana yüzde 1100'den fazla yükseldiğini gören bir fiyat rallisinde bir başka rekor daha kırdı.

bitcoin altin

Bitcoin (BTC), geçen yıl Mart ayının en düşük seviyelerinden bu yana yüzde 1100’den fazla yükseldiğini gören bir fiyat rallisinde bir başka rekor daha kırdı. Bu arada, çoğu kişinin Bitcoin’in en önemli rakibi olarak gördüğü altın, günlük grafiğinde bir death cross (ölümcül kesişim)* deseni çizdi.

Yatırımcıların riskli varlıklara yönelmesini takiben ABD tahvil piyasalarında gerçekleşen satışların neden olduğu uzun vadeli Hazine getirilerinde yakın zamanda yaşanan artış, spot altın fiyatlarını düşürdü. Değerli metal, ons başına 1959 dolar olan yılın en yüksek seviyesinden neredeyse yüzde 9 düştü. Altının onsu, yazının yazıldığı sırada 1782 dolardan işlem görüyordu.

Altın bu denli önemli bir düşüş yaşarken üç Wall Street endeksinin tümü tarihi zirvelerini çentikledi. Piyasa belirsizliklerinin ortasında güvenli bir liman gibi davranma eğiliminde olan Bitcoin; Tesla, Mastercard ve BNY’den destek görmesiyle beraber yükselişe geçti. Özellikle Tesla, şu anda 1.5 milyar dolar değerinde Bitcoin’e sahip olduğunu ve hizmetleri ve ürünleri için bir ödeme modu olarak kripto para birimini kullanmayı planladığını açıkladı.

Öte yandan, ana akım yatırımcılar da diğer emtialarda pozisyon aramak için altını terk etti. Dünyanın en büyük varlık yöneticisi olan BlackRock, SEC dosyalamalarında 2,7 milyon SPDR Altın Hissesi sattığını ve gelirini iShares Silver Trust’ın (SLV) 1,18 milyon hissesini satın almak için yeniden tahsis ettiğini açıkladı. Ocak ayında BlackRock, fonlarından ikisine Bitcoin vadeli işlemlerine yatırım yapma olanağı verdi.

Bitcoin İçin Altını Terk Etme Olasılığı Var

Alman gazetesi Die Welt’in kıdemli finans editörü Holger Zschäpitz, yatırımcıların Bitcoin piyasasında getiri elde etmek için altın pozisyonlarını terk etme olasılığına dikkat çekti.
Bloomberg Intelligence’ın kıdemli emtia stratejisti Mike McGlone da bu ayın başlarında yayınlanan piyasa görünümünde, Bitcoin’den bahsetti:

“Dijitale geçen bir dünyada, Bitcoin’e değerli metallerden daha fazla fonun akmasını beklemek mantıklı. Altın borsasında işlem gören fonlardan çıkışlar kripto paralara girişler potansiyel bir paradigma değişikliğini desteklemektedir. Volatilite ölçümleri ayrıca Bitcoin’in fiyat temelini ve altına karşı 100 kat direnç eşiği potansiyelini sağlamlaştırıyor.”

Bitcoin İçin Sırada Ne Var?

Tahvil getirileri ve büyük teşvik paketi beklentileri yükseldikçe yatırımcılar büyük olasılıkla Bitcoin’e yönelmeyi tercih edeceklerdir. Bu, altını olumsuz yönde daha da etkileyebilir

CPR Asset Management’ın kıdemli stratejisti Bastien Drut, FT’ye “Hisse senetleri konusunda pozitif kalıyoruz” diyerek şunları ekledi: “Çünkü tahvil getirilerinin daha da artması için yer olmasına rağmen, getirilerdeki artış ve hisse senetlerindeki artış aynı yerden geliyor ki bu ekonomik büyümedir.”

Nakit paraya yedek olarak Wall Street firmalarına entegrasyonuyla güçlendirilen Bitcoin, altından ve ABD doları damperlerinden daha fazla benimseniyor. Bununla birlikte, kripto para birimi çok hızlı bir şekilde tırmandı, bu da belirli bir dereceye kadar olumsuz bir düzeltme yaşanabileceği anlamına geliyor.

Bitcoin, yazının yazıldığı sırada 51.014 dolardan işlem görüyordu.

*Death Cross (Ölümcül Kesişimi):  Death Cross (ölümcül kesişim), Golden Cross’un (altın kesişim) tersi olarak kabul edilmektedir. Death Cross, uzun vadeli bir ayı piyasasını temsil etmektedir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner