Yükleniyor...

Bitcoin’deki (BTC) Son Çöküşte Balinaların Payı Var mı?

Bitcoin (BTC) uzun vadede hala birçok uzman tarafından son derece önemli bir yatırım aracı olarak kabul edilirken, son birkaç günde lider kripto paranın fiyatı beklenmedik bir şekilde düşerek kripto para topluluğunu şoka uğrattı.

Bitcoin BTC Balinaları Yine Piyasayı Manipüle Etti Mi

Bitcoin (BTC) uzun vadede hala birçok uzman tarafından son derece önemli bir yatırım aracı olarak kabul edilirken, son birkaç günde lider kripto paranın fiyatı beklenmedik bir şekilde düşerek kripto para topluluğunu şoka uğrattı. Bitcoin (BTC) fiyatı son 12 saatte bir miktar toparlanıp 5.000 dolar seviyelerinde yatay hareket ederken, yeni koronavirüs dışında büyük çöküşe neyin veya nelerin neden olduğu konusunda sorular sorulmaya ve farklı yanıtlar gelmeye devam ediyor.

Ortaya Atılan Spekülasyonlar

12 Mart’ta Bitcoin fiyatı kısa süre içerisinde 7.983 dolardan 5.713 dolara kadar düştü ve takip eden günde 3.600 dolara kadar geriledi. Bu düşüşle en büyük kripto paranın değeri yüzde 55’e yakın değer kaybetmiş oldu. Birçoğu, bunun yeni koronavirüs sebebiyle küresel borsalardaki çöküşlerin bir sonucu olduğunu söylerken, çöküşle ilgili birçok spekülasyon ortaya atıldı.

Bitcoin fiyatındaki çöküş sırasında yüksek miktarlarda BTC’ye sahip balinaların hareketleri dikkat çekti. Arcane Research tarafından sağlanan piyasa bilgilerine göre, 2010 yılından bu yana hareketsiz duran 1000 BTC harekete geçti ve 12 Mart’ta 55 farklı cüzdanlara gönderildi.

“PlusToken” Bir Soru İşareti Olarak Kalmaya Devam Ediyor

Arcane Research’e göre, kayda değer bir başka balina hareketi de 7-8 Mart’ta PlusToken cüzdanlarından yapılan 13.000 BTC’lik transferle kayda geçti. Kripto para tarihinin en büyük dolandırıcılığı olan PlusToken’in elinde 2.9 milyar dolarlık BTC olduğu tahmin ediliyor. Önceki piyasa verilerine göre, PlusToken cüzdanlarından belirlenen transferler tarihsel olarak piyasadaki büyük satışlarla çakıştı ve ani Bitcoin fiyat düşüşlerine neden oldu.

PlusToken Dolandırıcılarının Yaptığı Satışlar

Bitcoin, merkeziyetsiz ve demokratik bir para birimi olarak tasarlanmış olsa da, yüklü miktarlarda BTC’ye sahip balinaların varlığı kripto parada işleri zorlaştırıyor. Arcane Research’ün “Dijital Varlıklar Verileri Raporu”na göre, balina cüzdanlarındaki BTC miktarı her yıl arttı. 2020 yılı da balinaların varlıklarını artırmaları bakımından önceki yıllardan pek farklı olmadı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner