Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) ve ABD’deki Seçim Belirsizliği: Fiyatı Nasıl Etkiler?

Bitcoin (BTC) fiyatı, yılın geri kalan günlerini şekillendirecek bir seçim öncesinde haftanın ilk günü düşüş yaşadı.

bitcoin abd secimleri

Bitcoin (BTC) fiyatı, yılın geri kalan günlerini şekillendirecek bir seçim öncesinde haftanın ilk günü düşüş yaşadı. Lider kripto para birimi, bir yıldan uzun bir süredir gördüğü en iyi ayını takiben yüzde 2,7 oranında düşüş yaşadı. BTC/USD çiftine bağlı vadeli işlemler de yüzde 1,27 oranında düştü ve geçen hafta aşırı alım bölgesine girdikten sonra kripto para birimine olan kurumsal ilginin azaldığını gösterdi.

Bitcoin CME Vadeli İşlemleri’nin günlük Göreceli Güç Endeksi (RSI) 27 Ekim’de 76,5’ti. Teknik olarak bu, varlığı ‘aşırı alım’dan’ nötre ayıran bir sınır seviyesi olan 70’in altında bir düşüş düzeltmesine karşılık geldi. Ve bu, Bitcoin 14.000 doların üzerine çıktıktan sonra oldu. Seviye, trader’ların kısa vadeli karlar için yükseliş pozisyonlarının bir kısmını azaltmaları için ideal bir tavan görevi gördü. İki yükseliş reddi sonrasında, fiyat bugün 13.356 dolara düştü.

Seçim Belirsizliği

Bitcoin fiyatlarındaki son düşüş, geleneksel piyasaların haftalık düşük seviyelerinden toparlanma belirtileri göstermesiyle ortaya çıktı. Mart 2020’den bu yana Bitcoin ile düzensiz bir pozitif korelasyon gösteren ABD gösterge endeksi S&P 500’e bağlı vadeli işlemler, Pazartesi günü işlem öncesi seansta yüzde 1,6 yükseldi.

Bitcoin’e rakip olan bir riskten korunma varlığı olan altın da yüzde 0,62 oranında yükseldi. Schroder Investment Management’ta stratejist olan Sean Markowicz, yatırımcıların geçen haftayı kırmızı renkte kapatan varlıkları satın aldıklarını söyledi.

“Geçen hafta yaptığımız büyük satış nedeniyle bazı yatırımcıların bunu bir satın alma fırsatı olarak görmesiyle bazılarının geri alım yaptığını gördük.”

Geleneksel piyasalardaki yükseliş de ABD seçimlerinden sadece bir gün önce ortaya çıktı. Yeni bir Wall Street Journal/NBC News anketi, Joe Biden’in Donald Trump’ı yüzde on puanla geçtiğini gösterdi. Yatırımcılar, Biden için net bir galibiyetin, ikinci koronavirüs yardım paketinin önünü açacağını umuyor. Bu tasarı, Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasındaki başarısız müzakerelerin ortasında bir çıkmazda duruyor.

Daha önce de belirtildiği gibi, bir teşvik paketinin varlığı, ABD doları üzerindeki aşağı yönlü baskıyı artıracağı için Bitcoin için yükseliş sağlayabilir. Kripto para birimi, özellikle Mart 2020 küresel piyasa rotasından bu yana dolar ile ters orantısına devam ediyor.

Bitcoin Teknik Görünümü

Twitter merkezli bir kripto analiz kanalı olan AMD Trades, Bitcoin’in kazançlarının bir kısmını alternatif kripto para birimlerine kaybetmiş olabileceğini belirtti. Son 24 saat, Ethereum, XRP ve diğer token’larla Bitcoin’e karşı yükselen altcoin piyasasında bir ileri gitme çabası gösteriyor.

Bu biraz, sermayenin kripto para piyasasından dışarı akmadığını gösteriyor. Trader’lar, seçim sonuçlarından önce Bitcoin fonlarını gözle görülür şekilde karıştırıyorlar. Bu arada bir trader da, Bitcoin fiyatının 11.500 dolara düşmesini bekliyor.

Bitcoin, bu yazının yazıldığı sırada 13.455 dolardan işlem görüyordu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner