Yükleniyor...

Dolar/TL Kuru Arka Arkaya Rekor Kırmaya Devam Ediyor!

Dolar yeni haftaya rekorla başlarken, gün içinde de bu rekorunu tazelemeye devam etti.

dolar rekor

Dolar yeni haftaya rekorla başlarken, gün içinde de bu rekorunu tazelemeye devam etti. Güne yaklaşık olarak 8.40 liradan başlayan dolar, yazının yazıldığı sırada 8.44 liradan işlem görüyordu.

Dolar bilindiği üzere geçen haftayı da rekor seviyelerde kapattı. ABD dolarının yükselişi maalesef bu hafta da engellenemedi ve ilk işlem günününde Türk Lirası karşısında rekor kırdı. Analistlere göre ABD seçimlerinin doların yükselişine yönelik etkisi büyük. Sadece saatler kalan seçimler, piyasaları ciddi anlamda etkilmeye devam ediyor. Öte yandan yeni tip koronavirüs salgınının tekrardan ciddi boyutlara ulaşması, ülkelerin aldığı karantina tedbirleri de hem dolar hem de altında yükselişe neden oldu.

Ekran Resmi 2020 11 02 16.34.46

Altın da Yükselmeye Devam Ediyor

Doların yanı sıra altında da yükseliş sürüyor. Gram altın güne 508 liradan başlarken, yazının yazıldığı sırada 512 liradan işlem görüyordu.

Altın ve gümüş vadeli işlem fiyatları, ABD seçimlerinden sadece bir gün önce daha güvenli liman arayışı ve dünyayı çevreleyen tüm belirsizlik ve endişe nedeniyle Pazartesi gününe yüksek bir fiyatla başladı. Bilindiği üzere altın stokları, belirsizlik dönemlerinde ve tabii ki merkez bankalarının para basmaya başladığı zamanlarında yatırım yapılacak en iyi seçeneklerden birisi olarak kabul edilir. Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, COVID-19’a karşı yardım programları için gerekenleri sağlamak adına her zamankinden daha fazla para basıyor. Belirsizlik ve para basımı da hem altın hem de Bitcoin fiyatlarına doğrudan etki ediyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner