Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) ve Fed’in Benzerlikleri Var

Yatırım dünyasından Guy Adami, CNBC’nin Hızlı Para adlı programında Bitcoin hakkında konuştu.

guy adami bitcoin ve fed

Yatırım dünyasından Guy Adami, CNBC’nin Hızlı Para adlı programında Bitcoin hakkında konuştu. Adami’ye göre Fed ve Bitcoin arasında benzerlikler bulunuyor.

Bitcoin ve Fed Havadan Para Üretiyor

Yatırım dünyasının bilinen isimlerinden Guy Adami, ABD Merkez Bankasının (Fed), tıpkı Bitcoin gibi havadan para ürettiğini söyledi. Adami, “Bitcoin’e karşı en büyük eleştiri BTC’nin havadan üretilip, para kazandırıyor olması. Ancak, açıkçası, Eylül ayından bu yana Fed’in yaptığı da tam olarak budur. Havadan likidite yaratıyorlar” diye konuştu.

ABD Merkez Bankası, 400 milyon dolarlık bir bilanço genişlemesinin ardından Eylül 2019’da manşetlerde yer aldı. 31 Aralık’ta Fed, repo piyasasına yaklaşık 150 milyar dolar enjekte etti. 9 Ocak’ta merkez bankası geçici olarak likiditeyi sürdürmek için 83,1 milyar dolar daha ekledi. Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida, “bir miktar repo”nun Nisan ayına kadar devam edebileceğini söyledi. Adami, Fed’in tüm zamanların en yüksek seviyelerini kaydeden ABD borsalarının arkasındaki ana sebep olduğundan emin. Merkez  Bankası’nın piyasaya yüklü miktarda para sokmasını eleştiren Adami, “Bu her şeyi geçersiz kılıyor. Fed bu oyunu oynamaya devam ettiği sürece pazarın buharlaşmaya devam edeceğini düşünüyorum” dedi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner