Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) ve Hisse Senetleri Koronavirüs Korkusuyla Hareket Ediyor

25 Ocak'ta ABD'de en az iki kişiye Koronavirüs bulaştığı haberinin ardından Bitcoin (BTC) ve hisse senetleri değer kaybetti.

Bitcoin BTC Koronavirüs

25 Ocak’ta ABD’de en az iki kişiye Koronavirüs bulaştığı haberinin ardından Bitcoin (BTC) ve hisse senetleri değer kaybetti. ABD’deki iki Koronavirüs vakası haberi Hastalık Kontrol Merkezi (CDC) tarafından doğrulandı. Her iki kişinin de yakın zaman önce Çin’in Wuhan şehrinde bulunduğu ve enfekte oldukları tespit edildi. Ülkedeki bu iki vakaya ek olarak virüsten etkilendiği düşünülen 63 kişi daha gözetim altına alınmış durumda.

Çin Yeni Yılı

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Salgın yılın özellikle en istenmeyecek döneminde ortaya çıkmış olması korkuyu artırıyor. Çünkü Çin’de yeni yıl kurlamaları ve şenlikler başlamış durumda ve Çin ve diğer ülkeler arasındaki seyahat sayısında ciddi bir artış söz konusu. Ancak kimi ülkeler virüs sebebiyle Çin’e yapılacak seyahatlere kısıtlamalar getirmiş durumda.

Çin ekonomisi virüsün etkilerini hisse senetlerinde kaydedilen keskin düşüşlerle hissediyor. Bununla birlikte, hisse senetlerindeki düşüş Bitcoin’deki kayıplardan biraz farklı. Son ralli Bitcoin’i 9.000 dolara yakınlaştırmıştı. Ardından gelen düşüş Bitcoin’i 8.250 dolara kadar götürdü. Geri çekilme nispeten önemli olmakla birlikte önceki destek seviyelerine dönüşü yansıtıyor.

Öte yandan hisse senetlerindeki düşüş büyük olasılıkla virüsün sonuçlarından çok, brüt aşırı değerleme ile ilgili. Analistlere göre, son günlerde piyasada gerçek dışı bir hareketlilik vardı ve bir geri çekilme bekleniyordu. Haberler ve yeniden değerleme nedeniyle gerileyen hisse senetleri kısa vadede Bitcoin’in yükselmesine neden olabilir. Piyasanın, güçlü bir yılın ardından kârı artırmak için sığınacak bir yer aradığı durumda yatırımcılar için Bitcoin güvenli bir liman olarak görerek en büyük dijital varlığa yönelebilirler.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x