Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) ve Ripple (XRP) Korelasyonu 3 Yılın En Düşük Seviyesinde! Peki Bu Ne Demek?

CoinMetrics verileri, Bitcoin (BTC) ile XRP arasındaki 90 günlük korelasyon katsayısının 14 Şubat'ta üç yılın en düşük seviyesi olan 0,294'e ulaştığını gösteriyor.

bitcoin xrp ripple btc korelasyon

CoinMetrics verileri, Bitcoin (BTC) ile XRP arasındaki 90 günlük korelasyon katsayısının 14 Şubat’ta üç yılın en düşük seviyesi olan 0,294’e ulaştığını gösteriyor. Bu rakam 22 Haziran 2018’de kaydedilen zirve seviyesinden %66,2 oranında düşük.

İki büyük kripto para birimi arasındaki korelasyon, piyasanın önceki boğa koşusunun sonuyla uzlaşmaya başladığı 2018 Şubat ayının başından bu yana ilk kez 0,3’ün altına düştü. Ancak 2017’de Bitcoin ve XRP, Kasım ayında bir ay boyunca birbirleriyle negatif korelasyon gösterdi.

6453 1

İlk 10’da Azalan Korelasyonlar

Tarihsel olarak, kripto para birimleri, Bitcoin’in muazzam pazar payı nedeniyle birbirleriyle kilit adımda işlem yapma eğilimindedir.

Kral ister insin isterse çıksın altcoin’ler nesnel olarak büyük ölçüde farklı temellere sahip olmalarına rağmen genellikle BTC’yi takip eder. Dahası, önemli ölçüde daha uçucu olma eğilimindedirler. Ancak son zamanlarda, gelişigüzel hareketler, en büyük kripto para birimleri arasında giderek daha yaygın hale geldi. Skew tarafından sağlanan verilere göre, ilk 10 kripto para arasındaki korelasyon iki yılın en düşük seviyesine indi.

6453 2

Düşük Korelasyon İyidir

Temel olarak, Bitcoin ve XRP, son birkaç aydır tamamen farklı nedenlerle hareket ediyor. İlki, enflasyona karşı korunabilecek yeni bir kurumsal yatırım sınıfı olarak geniş çapta tanınmaktan büyük ölçüde yararlanırken, ikincisi SEC’in Ripple’a karşı davasındaki yeni gelişmeler ve bazı şüpheli ticaret faaliyetleri tarafından yönlendirilen bazı anormal hareketler gördü.

Çeşitlendirme, riskleri önemli ölçüde azaltırken getirileri artırmaya izin veren en yaygın kullanılan yatırım stratejilerinden biridir. En büyük kripto para birimiyle karşılıklı bağımlılık, Bitcoin ile birlikte hareket etme eğiliminde olacağı için herhangi bir altcoin’de toplama çabasını boşa çıkarabilir.

XRP, EOS ve Cardano gibi büyük kripto para birimleri, lider kripto para birimi ile azalan korelasyonları nedeniyle kişinin portföyünde faydalı bir hedge görevi görebilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner