Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) vs. Amerika Hisse Senedi Piyasaları: Yarışta Kim Önde?

Bitcoin tekrar hareket halinde.

Bitcoin BTC vs. Amerika Hisse Senedi Piyasalari Yarista Kim Onde

Bitcoin tekrar hareket halinde. 13.000 $’ın hemen üzerinde fiyatlandırılan lider para birimi, yıl içinde %80 oranında arttı ve bu,S&P 500’ün önde gelen hisse senetlerinin yılbaşından bugüne kadarki getirilerini geride bırakıyor. Aslında, son zamanlarda güçlü fiyat hareketleriyle dikkat çeken Amazon hisselerini bile geçti.

Önde gelen piyasa endekslerine genel olarak bakıldığında, Bitcoin’in bu yılki performansı daha da etkileyici. Lider kripto para birimi %32 artışla Nasdaq 100’ü neredeyse üçe katlıyor. Ek olarak, DJIA negatif bölgede kalırken, S&P 500’den %1600 daha iyi performans gösteriyor.

Peki, bu son dalgalanmanın arkasında ne var? PayPal’ın milyonlarca ABD’li müşterisinin doğrudan uygulamasından Bitcoin, Ether, Litecoin ve Bitcoin Cash satın almasına izin vereceği haberi katalizör etkisi yarattı. Ek olarak şirket, kripto para desteğini sosyal ödeme uygulaması Venmo’ya genişleteceğini ve teklifi 2021’de uluslararası olarak sunacağını söyledi.

Ama hepsi bu kadar değil. Bu duyuru, halka açık şirketlerden büyük kurumsal yatırımlar ve Square, MicroStrategy ve Stone Ridge Asset Management gibi multi-milyar dolarlık varlık yöneticileri de dahil olmak üzere, Bitcoin için birkaç yükseliş haberinin son noktasıdır.

Bu Sefer Farklı Olabilir

Bitcoin fiyatının bu kadar yüksek olduğu son kez, fiyatının 20.000 $’a yaklaştığını gören 2017-2018 kripto balonunun tırmanışı sırasında oldu. Bitcoin’in bu seviyeyi yakın zamanda tekrar ziyaret edeceğine dair bir garanti olmasa da, endüstri uzmanları aşağıdakilerden dolayı ihtiyatlı bir iyimserlik gösteriyor. Bu iyimserliğin sebebi aşağıdaki nedenler olarak sıralanıyor:

  • Birkaç yıl önceki keskin zirveler ve vadiler yerine 2020’de daha kademeli yükseliş.
  • İtibari para birimlerinin değerini düşüren merkez bankalarından yüksek enflasyon harcamaları gibi makroekonomik eğilimler.
  • Ağın güvenliğini sağlamak için kullanılan etkin hesapların kayıt numaraları ve bilgisayar gücü gibi genel ağ sağlığı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner