Yükleniyor...

Doğru Tahminleriyle Bilinen İsimden Çarpıcı Dolar ve Euro Tahmini!

Bilindiği üzere dün Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını açıkladı ve beklentilerin aksine Merkez Bankası faiz artırımına gitmeyeceğini açıkladı.

Dogru Tahminleriyle Bilinen Isimden Carpici Dolar ve Euro Tahmini

Bilindiği üzere dün Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını açıkladı ve beklentilerin aksine Merkez Bankası faiz artırımına gitmeyeceğini açıkladı. Bu kararın üzerine piyasalarda da hareketlenmeler oldu ve döviz kurunda yeni rekor seviyeler görüldü. Durum böyleyken, yatırımcıların gözü de Dolar ve Euro’nun görebileceği seviyelere çevrildi.

Merkez Bankası Kararı Şaşırttı

Piyasalar tarafından merakla beklenen Merkez Bankası Ekim ayı faiz kararı birçok tartışmayı da beraberinde getirdi ve ekonomist ve iktisatçılar tarafından tartışmalara neden oldu. Konu ile ilgili iktisatçı Mahfi Eğilmez şöyle söyledi:

TCMB, arttırmıyormuş gibi yaparak faizi yükseltme yöntemini para politikasının temel yöntemi olarak belirlemiş görünüyor. Böylece sadeleştirme söylemiyle çıkılan yolda para politikası tam anlamıyla arap saçına dönmüş bulunuyor.

Ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin ise Merkez Bankası kararının herkesi üzdüğünü belirterek; blog sayfasında şu açıklamalarda bulundu:

“Faiz açıklamasından önce bazı yorumcuların söyledikleri tam korktuğum gibiydi aslında. “200 baz puan artırdı da ne oldu döviz yine yükseldi, hiç yapmasın” diyenlerin sayısı artmaya başlamıştı. Merkez Bankası’nın bu sözleri dikkate aldığı anlaşılıyor.

Tüm bunlar hala şu gerçeği anlamadığımızı gösteriyor. Yükselen kurları durdurmak için yüksek faiz lazım” diyenler reçetenin sadece bir kaleminden bahsediyor. Faizi yükselişi, kurları durdurmak hiçbir zaman amaç olmamalı. Piyasa kurallarına uymak en önemli hedefimiz olmalı. Döviz Kurlarının faizlerle değil, yatırımcıların ve tasarruf sahiplerinin güven duymasıyla düşeceğini de bilinmeli. Yüksek faiz isteyenlerin içi dolu olmayan yorumlarına inat karşı cephe de hamaset dolu yorumlarla “faiz böyle kalsın” diyor. 

Bu arada: Bir ülkede faize para yatırmak, herhangi bir yatırımın karından daha fazla ise bunu düzeltmenin yolu faizleri kamu zoruyla düşürmek değil, ülkede yatırım ortamını iyileştirecek altyapı yatırımları yapmak, bu yolla mal ve hizmet üretenlerin maliyetini düşürmektir.”

Sonuç olarak, son alınan karar döviz kurlarının yükselişe devam edeceği bir ortamı hazırladı desem yanlış olmaz.  Böyle bir karara destek vermek için kamudan döviz satışı yapmak doğru değil. Benden söylemesi Ne yapılırsa yapılsın, beklentim faizlerin yeni yılda % 15-20 seviyesini göreceğiydi. Buraya doğru gidiyoruz.

Daha önceki döviz tahminlerinin doğruluğu ile bilinen Yeniçağ Gazetesi Ekonomi yazarı Remzi Özdemir de konu ile ilgili şu açıklamaları yaptı:

“Dolar Merkez Bankası’nın kararından hemen sonra yüzde 2 yükseldi. Bir süre sonra bu özellikle kamu bankalarının satışlarıyla gerileyecektir. Ancak piyasa eksi faizi kabul etmediği için dolar yükselmeye devam edecek.

Önümüzdeki günlerde doları hareketli günler bekliyor diyebiliriz.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner