Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Yarılanma Öncesi Mi Yoksa Sonrası Mı Fiyatlanacak? İşte Analist Görüşleri

Kripto para analisti ve iktisatçı Alex Krueger, yaklaşan Bitcoin (BTC) yarılanması (halving) hakkında derin bir tartışma başlatıyor.

Bitcoin BTC Yarılanma Öncesi Mi Yoksa Sonrası Mı Fiyatlanacak İşte Analist Görüşleri

Kripto para analisti ve iktisatçı Alex Krueger, yaklaşan Bitcoin (BTC) yarılanması (halving) hakkında derin bir tartışma başlatıyor.

Bitcoin (BTC) Yarılanması Fiyatı Etkileyecek Mi?

Analistler, piyasaya girecek yeni Bitcoin miktarını yarıya indirecek olayın, önde gelen kripto para biriminin fiyatını etkileyip etkilemeyeceğini giderek daha fazla tartışıyor.

Tahminler çok geniş kapsamlıdır. Bazıları, Bitcoin’in fiyat geçmişinin yarılanmadan sonra, BTC üzerinde anında ve geri çevrilemez boğa etkisi gösterdiğini söylüyor. Diğerleri, Bitcoin’in fiyatının yarıya indirilmeden önceki aylarda artacağını ve fiyatlanacağını söylüyor. Ve birçok analist, trader’ların yarılanmanın herhangi bir etkisi olmayacak şekilde hazırlanmaları gerektiğini belirtiyor.

Krüger ise yarılanmanın artışın anahtarı olacağını söyleyerek görüşlerini şu şekilde açıklıyor:

Bitcoin yarılanmasından 5 ay önce fiyatlanmanın olacağını tartışmak anlamlı değil. Tarih, piyasanın bu konuda net olamayacağı kadar uzak.

Fiyat yarılanmaya kadar önemli bir artış yaşarsa, yarılanmanın fiyatlandırıldığını düşünebilirsiniz. Biraz benzer bir analiz için, fiyatın Aralık / 2017’de CME vadeli işlemlerinin lansmanıyla nasıl karşılaşacağını görebilir veya FOMC seçimleri veya etkinlikleri çevresindeki risk varlıklarına bakabilirsiniz.

Bitcoin (BTC) Madencilerinin Ne Yapacağı Bilinmiyor

Analist yarılanma sonrası madencilerin ne yapacağının bilinmediği için etkinlik öncesi fiyatlandırmanın yapılamayacağını söylüyor:

“Fiyatlandırılmış” argümanı madenci ihracının azaltılmasının tamamen belirleyici olduğu gerçeğine dayanmaktadır (yani bilinmektedir).  Ancak madencilerin davranışı böyle değildir. Madenciler stoklarla spekülasyon yapabilir. Dolayısıyla, fiyatlar yeterince yüksek değilse arz yarıya indirilebilir ya da arttırılabilir.

Bitcoin yarılanması 4 yılda bir gerçekleşiyor. En yakın yarılanma Mayıs ayında gerçekleşecek. Her etkinlik yeni çıkan Bitcoin sayısını yarıya düşürecek. Böylece 21 milyonluk BTC’nin tamamının piyasaya sürülmesi 2140 yılına kadar sürecek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner