Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) Yatırımcıları Kripto Para Borsalarından Kaçıyor! Peki Bu Ne Anlama Geliyor?

Kripto para borsaları, yatırımcılar varlıklarını çekmeye devam ettikçe azalan Bitcoin (BTC) hacimlerine tanık oluyor.

Bitcoin BTC Yatırımcıları Kripto Para Borsalarından Kaçıyor Peki Bu Ne Anlama Geliyor scaled

Kripto para borsaları, yatırımcılar varlıklarını çekmeye devam ettikçe azalan Bitcoin (BTC) hacimlerine tanık oluyor. Eğilim Ocak ayından bu yana devam ediyor ve kripto para borsalarının elinde bulunan Bitcoin sayısı önemli ölçüde düşüyor.

Kripto Para Borsaları Bitcoin (BTC) Kaybediyor

Kripto para araştırma firması Glassnode tarafından elde edilen veriler, kripto para borsalarında tutulan Bitcoin sayısının son üç ayda yaklaşık %10 düştüğünü gösteriyor. Zincir üstü (on-chain) analiz detayları 12 Nisan itibariyle 2.190.887 Bitcoin’in borsalarda olduğunu ortaya koyuyor. Bu rakamlar, 3 aylık bir süre boyunca kripto borsalarında tutulan Bitcoin sayısında %9,17’lik bir düşüşü temsil ediyor.

Son birkaç yıl içinde yatırımcıların kripto para varlıklarına artan ilgisi nedeniyle kripto para borsalarında gerçekleşen bu önemli düşüş endişe kaynağı oluşturmaktadır. Bununla birlikte, Bitcoin ticareti, Covid19 krizinin neden olduğu artan oynaklık ve belirsizlik nedeniyle son birkaç hafta içinde önemli ölçüde azalmıştır.

Kripto para piyasaları, Bitcoin’in 24 saat içinde değerinin %50’sinden fazlasını kaybettiği 12 Mart tasfiyesinin etkilerinden tam olarak kurtulamadı. Dolayısıyla bu verilere göre, yatırımcıların,  kripto para piyasasındaki belirsizlikler nedeniyle piyasadan çıkmış olabileceği düşünülmektedir.

Bitcoin (BTC) Yatırımcıları Holding Yapıyor Olabilir

Glassnode, verileri paylaşırken, yatırımcıların Bitcoin’de uzun vadeli holding stratejisini benimsediği için borsalardan varlıklarını çekebileceğini öne sürdü. Paylaşım, kripto para biriminin fiyatı ile kripto para borsalarındaki Bitcoin bakiyelerini gösteren bir grafik içeriyordu. Grafik, fiyat artışlarıyla birlikte bakiyelerin arttığı ve beraberindeki fiyat düşüşlerinin hacmi düşürdüğüne dair bir modeli göstermektedir.

Bitcoin fiyatı ve döviz bakiyeleri arasındaki korelasyon, özellikle yatırımcıların piyasa hareketini yakından takip ettiklerini gösteren düşüş eğilimi üzerinde oldukça güçlüdür. Bu nedenle, trader’lar 12 Mart fiyat düşüşünden bu yana büyük miktarda Bitcoin çekmeye devam ettiler.

Bu bağlamda, yatırımcılar paralarını çekmeyi ve piyasaya geri dönmeye hazır olana kadar daha güvenli bir yerde saklamayı tercih ediyorlar. Bu gözlem glassnode’un yatırımcıların daha uzun vadeli tutma stratejilerini tercih ettikleri yönündeki iddialarını desteklemektedir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner