Yükleniyor...

Bitcoin Bundan Sonra Neyle Karşılaşacak?

Bitcoin geleneksel varlıklarla çok az korelasyon gösterirdi ancak ABD ve Avrupa borsaları için otuz yıldaki en kötü gün, kripto para sektörü için de en kötü günlerden birine dönüştü.

bitcoin 7

Bitcoin geleneksel varlıklarla çok az korelasyon gösterirdi ancak ABD ve Avrupa borsaları için otuz yıldaki en kötü gün, kripto para sektörü için de en kötü günlerden birine dönüştü.

Cuma sabahı, birçok kripto borsası, Bitcoin’in 4 bin doların altına kadar düştüğünü gördü. BTC daha sonra hızla 4 bin dolar seviyesinin üzerine çıktı. Kripto para lideri; Coinbase‘de günlük en düşük 3 bin 858 dolara ulaşırken, Bitfinex’te 4 bin 1 dolarda durdu. BTC en son Nisan 2019’da 4 bin doların altında işlem görüyordu. Bu nedenle kripto para birimi neredeyse bir yıl içinde en düşük seviyesine ulaştı dememiz mümkün.

Bitcoin İçin Kötü Bir Hafta

Bu, Bitcoin için en kötü haftalardan biri. Pazartesi gününden bu yana, BTC yüzde 53 oranında değer kaybetti. Geçen Cuma, 9 bin 100 doların üzerinde işlem gören kripto para birimi o zamandan beri yüzde 58 oranında değer kaybetti. Bununla birlikte, sıkıntılı durumun çoğu dün, ayılar bir destek seviyesini birbiri ardına test ettiğinde geldi. Başlangıçta, Bitcoin 7 bin 500 dolara düştü; BTC bir kez bu fiyatın altına düştüğünde, düşüş devam etti ve herhangi bir mantığı görmezden geldi. Boğalar çöktü ve güncellenen düşüşler trader’ları toplu olarak pozisyonlarını kapatmaya zorladı ve bu da paniği körükledi.

Panik bu hafta sadece kripto piyasasında yaşanmadı. Borsalar da yıllardan beri en düşük seviyeleri gördü. ABD ve Avrupa endeksleri 30 yılı aşkın süredir en kötü düşüşlerini yaşıyor demek mümkün. Tüm bu ekonomik korkunun tetik noktası, Çin’de başlayan ve Avrupa, Güney Kore, İran ve diğer bölgelere yayılan koronavirüs salgını. Suudi Arabistan ve Rusya arasındaki fiyat savaşının da etkisi oldu, çünkü petrol fiyatları 1991’de Körfez Savaşı’ndan bu yana en büyük tek günlük düşüşünü yaşadı.

Kripto piyasası ekonomik şoka kayıtsız kalamadı, bu hafta değerinin yarısını kaybetti ve 140 milyar doların altına düştü.

Bundan Sonra Neler Yaşanacak?

Bitcoin, daha önce bizi hiç şaşırtmadı. Bu gibi durumlarda kısa vadeli bir tahmin vermek saçmadır, ancak para, küresel ekonominin ne zaman geri döndüğü ya da ne zaman yeniden ortaya çıkacağı ile canlanacaktır.

Dün, BitMEX CEO’su Arthur Hayes, Bitcoin’in 3 bin dolarlık bölgeyi tekrar ziyaret edeceğine inanmadığını ve “maksimum düşüşün muhtemelen 6 bin ila 7 bin dolar arasında bir yerde” kalacağını söyledi. Kimse buna inanmadı ama bu oldu. Ayılar çok güçlüydü. Bitcoin’in günlük işlem hacmi Coinmarketcap’ta yeni tarihi zirvelere yükseldi ve neredeyse 69 milyar dolara ulaştı. Bununla birlikte, kripto meraklıları umutlarını kaybetmediler. Birçok tüccar pazarın büyümeye dönmesini bekliyor.

Shape Shift CEO’su Erik Voorhees, Bitcoin için şu ifadeleri kullandı:

“Hayır, bir değer deposu olarak Bitcoin, sadece çok kötü bir gün geçirdiği için ölmedi. Hayır, Ethereum ve defi sadece çok kötü bir gün geçirdikleri için ölmedi. Önümüzdeki aylarda dünya anti-kırılganlığın ne anlama geldiğini görecek.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner