Yükleniyor...

Bitcoin Cash (BCH) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Eğer ki Bitcoin Cash'in geleceğinin parlak olduğuna inanıyorsanız ağı desteklemek ve aynı zamanda madencilik yaparak bir miktar BCH kazanmak istiyor olabilirsiniz.

Bitcoin Cash Madenciliği BCH

Eğer ki Bitcoin Cash’in geleceğinin parlak olduğuna inanıyorsanız ağı desteklemek ve aynı zamanda madencilik yaparak bir miktar BCH kazanmak istiyor olabilirsiniz. Bu rehberimizde yeni başlayanlar için “Bitcoin Cash madenciliği nasıl yapılır?” sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Temel olarak madencilik karmaşık matematiksel problemleri çözme sürecidir. Madenciler, yalnızca şifreli işaretlemeler yapmakla kalmayıp yeni BHC’ları da dolaşıma sokmaktan sorumlu oldukları için her kripto para biriminde olduğu gibi Bitcoin Cash topluluğunun da en önemli parçasıdır.

Madenciler, başarılı bir işlem bloğu çıkarmaları durumunda ödüller alırlar. Bitcoin Cash ağında şu anda blok başına 12.5 BCH bulunuyor.

Bitcoin Cash Madenciliği Kârlı mı?

Bitcoin Cash Madenciliği

Bitcoin Cash madenciliğinde önemli kazançlar elde etmek için öncelikle özel madencilik ekipmanlarına para yatırmanız gerekecek. Bunu yapmadan önce kârınızı hesaplayarak ne kadar kazanç sağlayacağınızı kabaca bulabilirsiniz. Bu hesaplamayı yapabilmek için karma oranınızı öğrenmeniz gerekiyor. Bu karma oranı, bilgisayarınızın ve yatırım yapmayı planladığınız donanımın bir karma işlevinin çıktısının hesaplayabileceği hızdır. Bu değer ne kadar büyükse bir bloğu başarılı bir şekilde madenciliğe çevirme şansınız olur.

Bu hesap makinesi, bilgisayarınızın karma oranını bulmanıza yardımcı olabilir. Hesaplama işlemini yaparken kullandığınız donanımı ve elektrik maliyetleriniz dikkate alınır.

Söz konusu hesap makinesine buradan ulaşabilirsiniz. Maliyet ve kâr hesabı için ise buradaki aracı kullanabilirsiniz.

Bitcoin Cash, Bitcoin’den Daha Kârlı mı?

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin Cash mandeciliği Bitcoin madenciliğine oldukça benzer, ancak birkaç temel farklılık söz konusu. Her şeyden önce, Bitcoin Cash’in blok boyutu 8 MB’dır. Bitcoin’in blok boyutu ise 1 MB’dır. Tabii ki daha büyük bloklar daha fazla hesaplama gücü ve ek olarak madencilik yapmak için daha fazla yatırım yapılması anlamına geliyor. Öte yandan büyük bloklar madenci için toplanacak daha fazla işlem ücretini içeriyor.

İki kripto para birimi aynı Blockchain’i paylaşırken mayınlı her blok için ödül şu anda aynıdır: 12.5 jeton. Bununla birlikte, Bitcoin’in fiyatı 6.000 küsür dolar iken Bitcoin Cash’in fiyatı 500 küsür dolar. Aradaki fark oldukça yüksek. Bu yüzden madenciler BCH ağınının zorluk seviyesini Bitcoin’den önemli ölçüde daha düşük tutmak zorunda. Bu noktada EDA’lar en büyük yardımcı.

Otomatik bir zorluğu yeniden kalibrasyon ettikten sonra madencilerin yüzde 300 daha zorlu hale getirmelerinin zor olduğu bir EDA, doğrudan doğruya BCH ile geri dönmüş durumda. İlginç olan şey ise birçok madencinin sadece Bitcoin Cash’e inanması ve çatallaşmadan dolayı zarara uğramasıdır.

Şu anda, BitInfoCharts göre, bir THash / s (saniyede bir trilyon karma) için Bitcoin Cash madenciliği günlük ortalama 0.2317 dolar kâr getiriyor. Bitcoin için bu sayı günlük 0.2352 dolar. Bu rakamlar işlem ücretlerini dikkate almaz. Ortalama olarak Bitcoin kullanıcıları şu anda işlem ücreti olarak 25-30 dolar civarında ödeme yapıyorlar. Bitcoin Cash’in işlem ücretleri ise çok düşük.

Bitcoin Cash Madenciliğine Nasıl Başlamalı?

Madencilik

Şimdiye kadar Bitcoin Cash madenciliği donanımına ne kadar yatırım yapmanız gerektiğini ve yatırımınızın getirisinin ne kadar olduğunu büyük olasılıkla öğrenmiş olmalısınız. Harbi harbi Bitcoin Cash madenciliğine başlamaya karar verdiyseniz şimdi işe nereden ve nasıl başlayacağınızı öğrenme vakti.

İlk olarak, madencilik ödüllerinizi almak için bir Bitcoin Cash cüzdanına ihtiyacınız olacak. Güvenlik önlemi almak amacıyla özel anahtarınızı yüklü olduğu bir cihaza kaydeden bir cüzdan seçmenizi öneririz.

Ayrıca, wallet.dat dosyasını ayrı bir cihaza yedeklediğinizden emin olun ya da bir kopyasını yazdırıp güvenli bir yerde saklayın. Bilgisayarınızın çökmesi veya çalınması durumunda paranızı bu dosya olmadan ebediyen erişemezsiniz. Bu noktadan itibaren kendi başınıza madencilik yapmak veya bir maden havuzuna katılmak isteyip istemediğinize karar vermelisiniz.

Bir Bitcoin Cash madencilik havuzu matematiksel problemleri çözme şansınızı artırmak için bilgisayarların güçlerini birleştiren bir grup Bitcoin Cash madencisini temsil eder. Bir havuzdayken madencilik donanımınız matematiksel problemleri çözmek için daha kolay algoritmalar alacak ve birleştirilmiş çalışmalarınızın tümü havuzun daha büyük algoritma çözme ve ödül alma şansını artıracaktır. Bir havuz ödül aldığında alınan ödül katılımcıların işlem gücüne göre kendilerine pay edilir.

Öte yandan, kendi başına işlem bloğunu başarılı bir şekilde tamamlamış/çözmüş olmanız durumunda 12.5 BCH’lık ödülün tamamını kendiniz alırsınız. Ancak burada büyük bir sorun var. Bunun için çok büyük miktarda elektrik harcaması yapmalı ve son derece güçlü madencilik teçhizatına sahip olmalısınız. Aksi taktirde BCH ödülü alma şansınız yok. Bundan dolayı sıradan madencilerin büyük çoğunluğu havuzda madencilik yapmayı tercih ediyor.

Bir havuz seçerken, ne kadar büyük olduğunu, ne kadar sıklıkla bir blok buldukları, ödeme yapısının ne olduğu, ücretlendirmeleri gibi istatistikleri dikkatle incelemelisiniz. Havuzlardan birisine katılmak için tek yapmanız gereken kendi web sitelerine kaydolmak ve bir hesap oluşturmak. Bundan sonra bir işçi eklemeniz gerekiyor. Her madenci için çalışan kimliği bulunur. Bu kimlik ile havuza olan katkılarınızı takip edebilirsiniz.

Bu noktada temel olarak madencilik donanımınızı bir elektrik prizine bağlamak, bilgisayarınıza takmak ve çalıştırmak için hazırsınız. Madencilik faaliyetinizi ve donanımınızın durumunu izleyebilmek için bilgisayarınızda çalışacak bir maden yazılımı istemcisine ihtiyacınız olacak. Doğru yazılım, işletim sisteminize ve sahip olduğunuz gerçek madencilik ekipmanınıza bağlı olacaktır.

Bir havuza katılmaya karar verdiyseniz çoğu durumda kendi yazılımı olacaktır. Bazıları bir cüzdan adresi de dahil olmak üzere önceden yapılandırılmış her şeyi ile birlikte geliyor. Bu durumda madencilik donanımınızı bir prize takmanız yapmanız gereken tek şeydir.

Bir havuzun parçasıysanız kullanıcı adınızı, şifrenizi ve havuzunuzun adresini yazılımınıza girmeniz gerekir. Yapılandırmayı yaptıktan sonra madencilik jetonu kazanmaya başlayacaksınız. Yalnız madencilik yapıyorsanız bir bloktan vazgeçtiğimizde ödül bağlı cüzdanda görünecektir. Havuzun bir parçasıysanız ödülün bir kısmı otomatik olarak hesaplanacak ve hesabınıza eklenecektir. Havuza kayıt olurken cüzdanınızın adresini gerekli alanlara girdinizden emin olun.

Bitcoin Cash Madenciliği için Donanımlar

Günümüzde mandecilik, ancak ASIC madencisine – madencilik amacıyla inşa edilen özel bilgisayarlara yatırım yapıyorsanız kârlı olabilir. Fiyatın yanı sıra, madencilik hash oranı ve elektrik tüketimini de dikkate almanız gerekiyor. Aşağıda şu anda mevcut olan en iyi ASIC madencilik donanımlarının karşılaştırmalı bir tablosu bulunmaktadır.

Donanım Güç Tüketimi Hash Oranı Ortalama Fiyatı
Antminer S9 1375W +- 7% 12.93 TH/s 2000 ABD doları
Antminer R4 845W +-9% 8.6 TH/s 1000 ABD doları
Avalon 7 850-1000W 6 TH/s 880 ABD doları
Antminer S7 1293W 4.73 TH/s 599 ABD doları
Antminer S5 590W 1.155 TH/s 199 ABD doları
Avalon 6 1100W 3.5 TH/s 700 ABD doları
Antrouter R1 Önemsiz 5.5 GH/s 39 ABD doları

Bitcoin Cash Madenciliği için Yazılım

Bitcoin Cash madenciliği için kullanılabilecek birçok farklı yazılım vardır, ancak en popüleri CGminer ve BFGminer‘dır. Bu iki yazılımında arayüzü komut satırıdır. Komut satırı arayüzü sizin için çok karmaşıksa o zaman CGminer veya BFGminer yazılımı için arayüzü daha kullanışlı halde olan ve hem yalnız hem de havuzlanmış madencilik için kullanılabilen EasyMiner’i kullanabilirsiniz.

Daha önce bahsedildiği gibi yazılım seçiminiz donanımınızdan etkilenecektir. Bu yüzden sahip olduğunuz madenci ile uyumlu yazılımları aramanız ve kullanmanızı tavsiye ederiz. Üstelik, bir havuzda madencilik yapıyorsanız kendi özel yazılımlarına sahip olma şansları bulunuyor.

Bitcoin Cash Madencilik Havuzları

BCH Madenciliği

Şu anda en büyük ve bu nedenle en başarılı Bitcoin Cash madencilik havuzları şunlardır:

Bulut Madenciliği

Bulut Madenciliği

Bitcoin Cash madenciliğine yatırım yapmak ve kendi donanımınızı yönetme zorluğundan kaçınmak istiyorsanız bulut madenciliği sizin için en iyi alternatif olacaktır. Basit bir ifadeyle bulut madenciliği uzak veri merkezlerinden paylaşılan bilgi işlem gücünün kullanılmasıdır. Gürültülü ve yüksek enerji tüketen madencilik donanımı satın almaya gerek kalmadan süreci büyük ölçüde basitleştirir.

Teorik olarak tüm yapmanız gereken bir bulut madencilik planı seçmek ve iletişim için bir bilgisayara ve isteğe bağlı yerel Bitcoin Cash cüzdanıdır.

Tüm bunlarla birlikte, bulut madenciliğe yatırım yapmak büyük bir risktir. Bu nedenle yatırım yaptınız firmaya son derece dikkat etmelisiniz. Her yönüyle bulut madencilik ile ilgili belirli riskler vardır. Tarihte muazzam miktarda Bitcoin bulut madenciliği dolandırıcılığı yaşanmıştır. Ayrıca, gerçekten fiziksel donanımı da kontrol etme şansınız yoktur. Son olarak, firmalar elektrik masraflarını karşılamak için sizden komisyon alacaktır. Bu yüzden çok daha az kar elde edeceksiniz.

En popüler bulut madenciliği hizmetleri Hashflare ve Genesis Mining‘dir. CryptoCompare, bulut madencilik için bilinen tüm firmaların planlarını kapsamlı bir şekilde sunmaktadır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner