Yükleniyor...

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır? Bilinmesi Gereken Her Şey!

Bitcoin madenciliği nedir?

Bitcoin Madenciliği BTC

Bitcoin madenciliği nedir? Bitcoin madenciliği nasıl yapılır? Bitcoin (BTC) madenciliği hakkında bilinmesi gereken her şeyi sizin için bir araya getirdik.

Madencilik Nedir?

Madencilik, Bitcoin’in halka açık defterine Blockchain adı verilen işlem kayıtlarını ekleme işlemidir. Her işlemin onaylanabilmesi ve ağdaki her kullanıcının bu deftere erişebilmesi için vardır. Ayrıca, meşru Bitcoin işlemlerini başka bir yere harcanmış olan parayı yeniden harcama girişimlerinden ayırmak için de gereklidir.

Esasen, madenciler her işlemi onaylayarak ve her birinin yasal olup olmadığını doğrulayarak Bitcoin topluluğuna hizmet ederler. Yeni bir blok her defasında “mühürlenir”, madenci bunun karşılığında bir ödül alır. Ekim 2017 itibariyle bu ödül, blok başına 12.5 Bitcoin seviyesindedir.

Yeni jetonların ortaya çıkma oranı altın gibi mallerin yerin dibinden çıkarılmasına benziyor. Bu yüzden bu sürece “madencilik” adı veriliyor.

Merak ettikleriniz için “Bitcoin Madenciliği Nedir” rehberimizi okuyabilirsiniz.

Madencilik için Donanım Nasıl Seçilir?

Hash Oranı/Değeri

Bitcoin madenciliği için Bitcoin’deki güçlü karmaşıklığı göz önünde bulundurarak doğru donanım türüne yatırım çok önemlidir. Size en uygun ekipmanı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey vardır ve bunlardan ilki hash oranı/değeridir. Buna karma hızı da denilebilir. Karma hızı, donanımınızın her saniye gerçekleştirebileceği hesaplamaların sayısıdır. Daha yüksek bir karma oranı matematik problemleri çözme, bloğu kapatma ve ödülünüzü toplama şansınızı artırdığı için çok önemli bir parametredir.

Madencilerin aradığı şey karma işlevinin belirli bir çıktısıdır. Karma işlevler söz konusu olduğunda aynı girdi her zaman aynı çıktıyı üretecektir, ancak tahmin edilemez olacak şekilde tasarlanmıştır. Dolayısıyla, belirli bir çıktı bulmak için mümkün olan en iyi yol mümkün olduğunca çok sayıda rastgele giriş denemesi yapmaktır. Dahası, madencilik çok rekabetçi bir süreçtir, bu yüzden bir ödül toplamak için madenci bu rastgele girdileri olabildiğince çabuk geçebilmeli. Bu nedenle başarılı madencilik için neden daha yüksek karma oranına sahip donanım seçilmesi son derece önemlidir.

Karma oranlar saniyede megahashes (MH/s), saniyede gigahashes (GH/s) ve saniyede terahashes (TH/s) olarak ölçülür. Bitcoin madenciliği için özel olarak tasarlanmış donanımın karma oranı 336 MH/s ila 14.000.000 MH/s arasında değişmektedir.

Enerji Tüketimi

Bitcoin madenciliği donanımı bir yatırımdır ve bu nedenle bazı ilişkili maliyetlere sahiptir. Donanımınız ne kadar güçlüyse o kadar elektrik tüketilir. Donanım tarafında bir satın alma işlemi yapmadan önce istediğiniz donanımın elektrik tüketimini watt olarak düşünmeniz ve bir sonraki elektrik faturanızın ne kadar daha yüksek olabileceğini hesaplamanız gerekir, çünkü tüm paranı elektriğe ödemek zorunda kalmak istemezsin.

Donanımınız tarafından kullanılan her bir watt elektrik için kaç karma işlevi gerçekleşeceğine karar vermek için karma oranı ve enerji tüketimi değerlerini kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, karma sayısını yalnızca watt sayısına bölmeniz gerekir. Örneğin, donanımınızın karma hızı 4.500 MH/s ve 32 watt güç gerektiriyorsa, watt başına 140,625 MH/s elde edeceksiniz demektir. Çevrimiçi bir elektrik fiyatı hesaplayıcısı kullanabilir veya sadece nakit paraya ne kadar tutacağını öğrenmek için elektrik faturanızı kontrol edebilirsiniz.

Bazı durumlarda madencilik donanımını çalıştırmak için bilgisayarınızı kullanacaksınız. Açıkçası, bilgisayarınızın kendi madencilik donanımının neye benzediğine dair kendi elektrik gideri olacak. Bu yüzden bunu da hesaplamalarınıza dahil etmelisiniz.

Madencilik için Donanım

Bitcoin Madenciliği Donanım

Bitcoin’in ilk günlerinde pek çok insan kendisinden çekindi, çünkü onlar için Bitcoin devrimci ve özgürleştirici bir fikirdi. Gerçekten de sıradan kullanıcıların işlemlerin gerçekleşmesini sağlamaktan sorumlu olduğu merkezi olmayan, kendi kendini yöneten bir ağ, bankaların, vergi otoritelerinin ve büyük şirketlerin, insanların kendi başlarına nasıl harcadıklarını göz önünde bulunduran bir dünyada temiz hava soluğuydu. O zamanlar Bitcoin’in değeri bugün olduğu gibi değildi. Bu yüzden, birçok madenci sadece kâr değil, Bitcoin fikri tarafından da motive edildi. Karma sekanslar üretebildiler ve yeterince güçlü bilgisayar ve hatta dizüstü bilgisayar kullanarak işlemleri onayladılar.

Bir noktada madenciler, yüksek kaliteli grafik kartlarının Bitcoin madencilik gücünü önemli ölçüde artırma potansiyeline sahip olduğunu keşfettiler. Bu grafik kartları iş başına birim başına çok daha az güç harcadı ve sonuçlar eskisinden 50 ila 100 kat daha iyiydi. Ardından özel madencilik cihazları piyasaya çıktı. Madencilik kabiliyetlerini beş kat artırdılar ve bu da madencilik çiftliklerinin operasyonel bir kazanç elde etmesine izin verdi ve Bitcoin madencilik endüstrisinin önünü açtı.

Bu günlerde Bitcoin madenciliği kazançlı bir işe dönüştü. Bitcoin madencilik çiftlikleri işleterek gelir elde eden birçok kişi var. Bu çiftlikler çeşitli madencilik donanımlarının yanı sıra grafik kartları ve soğutucular kullanılarak çalıştırılıyor. Açıkçası, işletmek için çok fazla elektrik gerekiyor, bu yüzden ucuz güce erişmek her şeyden önemli hale geliyor. Çin Bitcoin madencilik çiftliklerini çok kârlı kılan ucuz elektriğin başkenti konumunda.

Bitcoin madenciliğinden para kazanmak isteyenlerin madencilik çiftlikleri ve yüzlerce bireysel madencinin güçlerini birleştirerek ve madencilik havuzları oluşturmaya harcadıkları neredeyse sınırsız kaynaklarla dünya çapındaki şirketlere karşı rekabet etmeleri gerekiyor.

CPU / İşlemci

Bitcoin madenciliği donanımının en az güçlü kategorisi bilgisayarınızın kendisidir. CPU “Merkezi İşlem Birimi” anlamına gelir ve bilgisayarınızın işlemcisini işaret eder. Bir zamanlar Bitcoin’e ulaşmanın, Bitcoin madenciliği yapmanın tek yolu CPU’ydu ve son derece uygun maliyetlidi. Tek ihtiyacınız olan yeterli güçteki işlemciye sahip bir bilgisayardı.

Bununla birlikte, madenciler ağı daha fazla güvence altına almaya ve daha fazla Bitcoin almaya çalıştıkça birçok cephede yenilikler yaptılar. Yani, bugün itibariyle CPU madenciliği temel olarak eskimiş bir teknoloji. On yıllar boyunca dizüstü bilgisayarınızı kullanarak CPU madenciliği yapsanız bile tek bir Bitcoin değil bir Bitcoin’in küçücük bir kısmını bile alamayabilirsiniz.

GPU / Grafik Kartları

GPU, yüksek kaliteli grafik kartlarının bir özelliği olan “Grafik İşleme Birimi” anlamına gelir. Bunlar özellikle son teknoloji video oyunlarında ihtiyaç duyulan tüm karmaşık poligonları hesaplayabilmeleri için özel olarak tasarlanmıştır. Bu da onları özellikle işlem bloklarını çözmek için gerekli karma hesaplamaları yapmakta mükemmel kılıyor.

Birkaç yüz dolara mal olan GPU’lar, madencilere CPU karmaşası karşısında önemli bir avantaj sağladı. Örneğin, bir CPU genellikle size 10 MH/s’den daha az bir süre verecektir. Öte yandan, piyasadaki grafik kartlarından biri olan ATI 5970 madencilik söz konusu olduğunda size 800 MH/s’yi sunacaktır.

Grafik kartlarının yaygın kullanımı temelde bilgisayarların karmaşık hesaplamaları işlenmesiyle bir araya getirilen ilk madencilik platformlarının ortaya çıkmasına neden oldu. Bu GPU kuleleri ya sadece madenciliğe adanmış ya da başka ihtiyaçları karşılayan, yani bir oyun sistemi olarak gerçekleştirilen ve sadece yarı zamanlı olarak kullanılan bir bilgisayar görevi görebilir.

CPU madenciliği gibi GPU madenciliği bu günlerde büyük ölçüde ölmüş durumda. Madencilik için özel olarak tasarlanmış donanımların piyasaya çıkmasıyla Bitcoin madenciliği zorluğu o kadar arttı ki, grafik kartları rekabet edemez hale geldi. Ücretsiz elektriğe erişiminiz olsa bile GPU kuleleri kurmanız muhtemelen kendileri için yaptığınız yatırım maliyetini bile çıkaramayacaktır.

ASIC

Bir Uygulamaya Özgü Entegre Devre (ASIC), tek yönlü Bitcoin hedefine göre tasarlanmış bir mikroçiptir. Tüm önceki teknolojilere kıyasla elektrik tüketimini azaltırken karma (hash) gücünde 100 kat artış sağlar. Bazı uzmanlar ASIC’in son teknoloji olduğunu düşünmektedir, çünkü yakın gelecekte yerini alacak hiçbir donanım bulunmuyor.

Bu yongaların sadece bir görev için özel olarak tasarlanmış ve imal edilmiş olmaları nedeniyle fiyatları oldukça yüksek, ancak hızları benzersizdir. AntMiner S9 gibi donanımları en yüksek değeri, 14.000.000 MH/s’lik karma gücüne sahip, ancak böyle bir cihaz 1.200-1.500 dolara mal olacaktır. Tabii ki yaklaşık 50 dolarlık bir fiyat etiketi ile daha uygun fiyatlı ASIC cihazlar var, ancak karma güçleri oldukça düşük.

Madencilik Karlılığı

Dışarıdaki tüm seçenekleri göz önünde bulundurarak madencilik için doğru donanımı seçmek yeni başlayanlar için oldukça zor olabilir. Hem donanımın kendisi açısından hem de çalışması gereken güç açısından son derece maliyetlidirler. Bu nedenle, tüm gerekli parçaları satın almadan ve teçhizatınızı monte etmeden önce madencilik karlılığını hesaplamak çok önemlidir.

Genesis veya BTC Madencilik Kar Hesaplayıcısı gibi birkaç özel hesap makinesi bulunmaktadır. Yatırımınızın ne kadar sürede çıkaracağınızı hesaplamak için ekipmanın maliyeti, karma (hash) oranı ve elektrik tüketimi gibi parametrelerini ve mevcut Bitcoin fiyatını girerek hesaplama yapabilirsiniz.

Madencilik Yazılımı

Seçtiğiniz ekipman türüne bağlı olarak maden yazılımı yüklemeniz gerekecektir. GPU’ları ve FPGA’ları kullanmak, standart bir Bitcoin istemcisi ve madencilik yazılımı çalıştıran bir ana bilgisayara sahip olmanızı gerektirir. Madencilik yazılımı, işi yapmak için donanımın talimatını veren, çözmek için işlem bloklarından geçen madencilik yazılımıyken, madenciniz ile Bitcoin ağı arasında bilgi aktarmak için Bitcoin istemcisi gereklidir.

Bazı modern ASIC donanımları, BTC adresi de dahil olmak üzere önceden yapılandırılmış bir şekilde geliyor. Bu nedenle çoğu durumda donanımı bir prize takmanız yapmanız gereken tek şeydir. Ancak, bazı eski ASIC madencileri hala madencilik yazılımlarını çalıştırmanızı gerektirmektedir.

Adı/Adresi Özellikleri Sistem
Bitcoin Miner Kullanımı kolay arayüz, güç tasarrufu modu, madencilik havuzu desteği, hızlı paylaşım sunumu, kar raporları. Windows, MacOS
CGMiner Fan hızı kontrolü, uzak arabirim yetenekleri, mini veritabanı, çoklu GPU desteği, CPU madenciliği desteği ile yeni blokların kendi kendini algılaması. Windows, MacOS, Linux
BFGMiner CGMiner’e benzer, ancak ASIC’ler için özel olarak tasarlanmıştır. Windows, MacOS, Linux
EasyMiner Çeşitli madencilik protokollerini destekler, hem tek hem de havuz madenciliği, performans grafikleri için kullanılabilir. MacOS, Linux
RPC Miner MacOS API’leri ve sistemleri ile tam entegrasyon. MacOS

Madencilik Havuzu Nedir?

Günümüzde madencilik dünyasına giren herkes büyük şirketler ve madencilik çiftlikleri ile rekabet etmek zorundadır. Bu yüzden, doğal olarak her bir madencinin vermesi gereken ilk kararlardan biri tek mi yoksa “havuza” mı katılacağıdır.

Havuzlanmış madencilik, çoklu kullanıcıların bilgi işlem gücünü bloğun üretimine katkıda bulunduğu bir madencilik yaklaşımıdır. Bir havuzun bir blok çözme ve ödül alma şansı çok daha yüksektir, ancak bu ödül üyeler arasında katkıda bulunan işlem gücüne göre bölünecektir. Yani, bir havuza katılmak her ödeme tam bir blok ödüle kıyasla oldukça düşük olsa bile sabit bir gelir akışı sağlayabilir.

Bir havuza katılmak, diğer web hizmetlerine kaydolmak gibi çalışır. Tek yapmanız gereken, havuzun web sitesinde bir hesap oluşturmaktır. Bir hesabınız olduğunda bir “işçi/çalışan” oluşturmanız gerekir. Birden fazla işçi oluşturma bunları kullandığınız her bir donanım parçasına atama imkanı sağlar. Göz önünde bulundurulması gereken diğer önemli bir nokta da havuzunuzun gerektireceği madencilik ödemelerinizden elde edilen kesintilerdir. Normalde yüzde bir ile yüzde 10 arasında bir kesinti yapılmaktadır, ancak bazı havuzlarda bu oran çok daha yüksektir.

Bitcoin Madenciliği Kârlı mı?

Bitcoin madenciliği, CPU’larını kullanan işlemlerin teyit edildiği bir avuç erken meraklılardan tam teşekküllü bir endüstriyel girişime dönüşmüş durumda. Kolay para kazanımı uzun zaman önce bitti ve geriye kalanlar temel olarak tonlarca sert kaya kriptografik eşdeğeri altına gömüldü. Dahası, BTC’nin giderek artan fiyatı hem büyük şirketler hem de çok sayıda yeni madenciyi cezbeden ve rekabetin artmasına neden oluyor.

Teoride, madencilik hala herkes için mümkündür, ancak sadece uzmanlaşmış yüksek güçlü makinalara sahip olanlar kripto para birimini çıkararak kar edebilir. Tek madenciler ve küçük havuzlar, madencilik yoluyla üretilenlerden daha fazla para harcayacaklar. Yani, büyük ve pahalı madencilik çiftliklerine yatırım yapamıyorsanız ve ucuz elektriğe erişemiyorsanız, kârlı Bitcoin madenciliği mümkün değildir.

Üstelik, ortalama ev madencisi donanım arızaları, elektrik kesintileri, şebeke kesintileri ve fiyat düşüşleri gibi önemsiz sorunlara karşı çok hassas olabilir. Büyük olasılıkla kârlı olmak veya madencilik donanımı ve elektrik maliyetlerini telafi etmek için mücadele edeceklerdir. Bu nedenle, mevcut koşullar göz önüne alındığında ev madencileri için Bitcoin madenciliği kârlılığı oldukça düşük, hiç yok denilecek düzeydedir.

Ancak, durum gelecekte iyileşebilir. ASIC madencilik yazılımı hala gelişmekte ve yeni zirvelere ulaşmakta, yeni ucuz ve sürdürülebilir güç çözümleri de devreye girmektedir. Tüm bu şeylerin bir araya gelmesi Bitcoin madenciliğini sadece küçük bireysel madenciler için kârlı hale getirmekle kalmayıp, aynı zamanda ağın ademi merkeziyetçiliğini de büyük ölçüde artırarak, yasal risklere karşı da koruyabilir.

Bulut Madenciliği Nedir?

Kendi donanımınızı satın almadan ve yönetmeden Bitcoin madenciliğine yatırım yapmak istiyorsanız bulut madenciliği sizin için uygun bir seçenek olabilir. Bu, madencilerin uzak veri merkezlerinden paylaşılan işlem gücünü kullanmalarını sağlayan madencilik planları satın alınması yoluyla yapılır. Bu, pek çok açıdan madenciliği kolaylaştırır. Donanım, yazılım, ilave elektrik maliyetleri, bant genişliği ve diğer çevrimdışı sorunlarla uğraşmak zorunda kalmazsınız. İhtiyacınız olan tek şey iletişim için bir bilgisayar ve isteğe bağlı yerel bir Bitcoin cüzdanı.

Bununla birlikte, yatırımcıların planlar için ödeme yapmadan önce dikkatli olmaları gerektiğine dair bulut madenciliğiyle ilgili belirli riskler bulunmaktadır. Geçmişte muazzam miktarda Bitcoin bulut madenciliği dolandırıcılığı yaşandı ve yaşanmaya da devam edecek.

Ayrıca, bulut madencilikte gerçek fiziksel donanımı da kontrol edemezsiniz. Ne de olsa bulut madenciliğini seçerken kontrolü operatörlere devrediyorsunuz. Bu, operatörlerin Bitcoin’in değerini herhangi bir anda çok kararsız olarak kabul etmeleri durumunda madencilik işlemlerinin durması anlamına gelmektedir. Son olarak, operatörlerin masraflarını karşılamak için sizden komisyon alacağından çok daha az kâr elde edeceksiniz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner