Yükleniyor...

Bitcoin’de Hard Fork Yaşanmayacak

Bitcoin geliştiricisi olan Mark Friedenbach, Tokyo'da düzenlenen bir toplantı da Bitcoin'in hard fork yani sert çatallaşma gerektirmediğini belirtti.

bitcoin hard fork

Bitcoin geliştiricisi olan Mark Friedenbach, Tokyo’da düzenlenen bir toplantı da Bitcoin’in hard fork yani sert çatallaşma gerektirmediğini belirtti. Bu açıklama ile birlikte yaşanan tartışmaları sonlandırmış oldu.

“Gelişmiş Bloklar” adı verilen toplantı da söz alan Friedenbach, hard fork olmasa da soft forkun önümüzde yıllarda olabileceği konusunda da açık bir kapı bıraktı. Toplantıda yapılan sunum sırasında Bitcoin Blok Zinciri için yeni gelişmeleri ve projeleri de aktardı. Zincirin ilerlemesi ve gelişmesi gerektiğine vurgu yapan Friedenbach, ileriye dönük bir yumuşak çatallaşmanın bir ihtimal olsa da işlem yükünü azaltabileceğini belirtti.

Ethereum’da yaşanacak olan hard forka da değinilen toplantıda Bitcoin’in en son yaşadığı hard forktan sonra bloklarının hala daha verimli çalıştığı yayınlanan verilerle desteklendi.

Toplantıda en çok merak edilen konu ise Sharding konusuydu. Sharding terimi, Ethereum’un büyük güncellemesine yakın daha da popülerlik kazandı. Sharding, bir blokun taşıyabileceği işlem sayısını arttırmaya yönelik yapılan çalışmalara verilen bir isim. Bu çalışma ise blokları bölerek yeni ağlar oluşturularak yapılmakta.

Bitcoin ölçeklenebilirliği durumu ise uzun yıllardır kripto para topluluklarında tartışılan bir durum. NASA’da da görev yapmış olan Friedenbach, Bitcoin’in ölçekleme çözümlerini dikkate almadığını belirtti. Bu toplantı aslında bir nevi toplulukta yaşanan tartışmaların önüne geçmek için yapıldı.

Geçtiğimiz aylarda bir grup Bitcoin mühendisi ölçekleme konusunda yaptıkları çalışmaları Operations Technology Group’un lasmanın da duyuruldu. Kar amacı gütmeyen bu ekip ise PayPal yönetim kurulu üyeleri tarafından finanse ediliyor. Yine kripto para araştırma ve geliştirme grubu olan Chaincode Labs tarafından da destekleniyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner