Yükleniyor...

Bitcoin Core (Versiyon 0.10)’da İşlem Ücretleri Daha Akıllı

Gavin Andresen'in dün yayınladığı blog yazısı ile, gözler Bitcoin Core 0.

Gavin Andresen’in dün yayınladığı blog yazısı ile, gözler Bitcoin Core 0.10 versiyonunu beklemeye başladı. Andresen bu blog yazısında, Bitcoin Core gelecek versiyonunda işlem ücretlerinin daha verimli bir şekilde hesaplanacağını belirtiyor.

Bitcoin ağındaki öncelikli işlemlere göre belirlenen işlem ücretleri, onaylanma süresinin uzunluğu konusunda verimliliği azaltıyordu. Buna çözüm olarak getirilecek yeni kodlama ile birlikte, Bitcoin Core kullanıcıları, işlemi gerçekleştiren kullanıcıların, işlem önceliğini kendilerinin ayarlamasına olanak sağlayıp, işlemleri için kaç onay alacaklarını önceden belirlemelerini sağlıyor. İşlem önceliği fazla olan ve ücretsiz gerçekleşecek olan işlemler, daha fazla onaylama sürecine tabi tutuluyor. Buna da aşağıdaki grafikten göz atılabilir.

Screen-Shot-2014-07-04-at-11.53.44-AM
Bitcoinfoundation.org

Bitcoin’deki yüksek hacimli işlemlerde, bazı kullanıcılar sıkıntı çekebiliyordu. Andresen ise bu yeni kodlama ile bazı sorunların giderileceğine inanıyor. Şu anki versiyonda madenciler aktarılacak veriye göre ne kadar işlem hacmi ödeneceğini otomatik olarak hesaplıyor. Fakat bazı durumlarda karşılaşıldığı üzere; işlem önceliği yüksek olan ve ücretsiz gerçekleşecek olan işlemler, daha fazla onay gerektirirken, diğer işlemlerden daha önce onaylanabiliyordu.

Andresen, gelecekte madencilerin işlem ücretlerine daha çok ihtiyaç duyacaklarını belirtirken, ileride işlem ücretleri ile ilgili daha fazla geliştirmenin gelebileceğini de belirtti. Çünkü Bitcoin ağının geleceği, Bitcoin ödüllerinden sonra madencilerin pay alacağı işlem ücretlerine bel bağlayacak.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner