Anasayfa Bitcoin Haberleri Bitcoin’in Değeri Nasıl Hesaplanıyor?

Bitcoin’in Değeri Nasıl Hesaplanıyor?

ABONE OL:google-news

Genel olarak kripto paralar ve özellikle Bitcoin’e adeta düşmanlık edenler var. Bunlara yurtdışında ‘hater’ yani ‘nefret edenler’ deniliyor.

’Hater’lar üst düzey eğitim almışlarsa genelde mevcut para sistemini savunanlar arasından çıkıyorlar. Bir önemli grup ‘Hater’ da altını savunan ‘Bitcoin’i altına rakip görenler arasında yer alıyor.

Geri kalan ‘Hater’lar ise genelde mevcut düzenin dışına çıkmaktan korkan ve yenilikleri tehdit olarak algıladıkları için çok derinlemesine araştırmayanlar.

‘Hater’ların çoğu aslında Bitcoin’in ne olduğunu tam olarak bilmediklerinden ‘O’ndan nefret ediyorlar.

Bugün merkez bankalarının para birimleri (kendileri için) sıfır maliyetle borç ve faiz karşılığında herhangi bir üretim limiti olmaksızın basılır. Sürekli Ekonomik büyümeden daha fazla para üretildiği için enflasyon olur. Halk hem enflasyon altında ezilir hem de para üretirken oluşturulan borçlar sonunda hep halka ödettirilir.

Oysa tıpkı altın ve gümüş gibi Bitcoin de üretimi sınırlı bir paradır. Sınırsız bir biçimde Bitcoin üretmek blokzincir teknolojisi sayesinde değiştirilemez yazılım nedeniyle mümlün değildir. Dünyada sadece yaklaşık 21 milyon adet Bitcoin var olacaktır.

Ayrıca yine altın ve gümüşte olduğu gibi Bitcoin üretiminde borç ve faiz yoktur. Altın ve gümüş madencilik ile üretilir. Genelde altın ve gümüş fiyatları madencilik maliyetinin altına düşse bile orada çok uzun süre kalmaz.

Bitcoin üretilebilmesi için özel bilgisayarların çok zor matematik problemleri çözmesi gerekir. Bitcoin dizaynında, adeta altına atıfla bu işleme de madencilik denilmiştir. Bitcoin madenciliği pahalı bir iştir. Bugün bir Bitcoin üretmenin maliyeti elektrik fiyatlarına göre değişiklik göstermekle birlikte yaklaşık 7000 $ civarındadır.

Birçok ‘Hater’ Bitcoini icad edenlerin bunu kafalarından uydurduğunu ve milyonlarca insanı kandırdığını, istedikleri zaman maliyetsiz para basa bildiklerini vs zannediyor. Onlara göre Bitcoin şirket gibi birşey, kendi propagandasını yapması için bazı insanlara para dağıtıyor. Hatta arkasında küreselci aileler var.

Oysa Bitcoin’i değerli kılan ortada böyle bir şirket organizasyon vs hiç olmaması. Blokzincir teknolojisinin özelliği zaten ortada bir merkezi yapı olmadan üyelerin birbiriyle işlem yapabilmesini mümkün kılmış olması. Ortada sadece Bitcoin yazılımı var. Bu yazılım da adeta otomatik küresel bir Merkez Bankası gibi çalışıyor.

Ancak bu ‘yazılım merkez bankası’ sınırsız değil aksine çok sınırlı şekilde para üretiyor. giderek para üretim hızının düşeceği de en başından kodlarının içine yerleştirilmiş durumda.

Asıl kafasına göre para basan ve bunu dilediğine iltimas geçip dağıtan bugünkü merkez bankaları ve mevcut finans sistemi.

Bir çok bilgisiz ‘Hater’a göre Bitcoin fiyatını sadece kandırılan insan sayısı belirliyor. Üstelik bitcoin dolar ile fiyatlanıyor. Dolar ile fiyatlanan bir şey doları nasıl yıkabilir ki?

Bitcoin’in fiyatlanmasında maliyet unsurunun çok önemli yeri var. Bitcoin madencileri problem çözdüklerinde Ödül kazanıyorlar. Bitcoin üretimi bu şekilde gerçekleştiriliyor. Ancak her dört yılda bir bu ödül miktarı %50 düşüyor. Buna ödül yarılanması ya da ‘Halving’ deniyor.

Daha önce 2012 ve 2016 yıllarında iki Halving gerçekleşti. Bu iki Halving sırasında Bitcoin fiyatlarında sırasıyla %46412 ve %10426’lık çok ciddi artışlar meydana geldi. Bu artışlar ödül yarılanmasının aslında aynı zamanda Bitcoin üretim maliyetini ikiye katlamasından da kaynaklanıyor. Fiilen madenciler aynı ekipman ve aynı işlem gücü ile yani aynı masrafla eskiden elde ettikleri Bitcoin miktarının sadece yarısını elde edebiliyor. Böylece bir Bitcoin üretmenin maliyet bir anda ikiye katlanmış oluyor.

Bu arada Bitcoin’in sadece dolar karşılığı el değiştirdiği görüşü de gerçeği yansıtmıyor. Bitcoin hemen hemen tüm kağıt para birimleri ile değiş tokuş edilebiliyor. Ayrıca doğrudan Bitcoin ile ev, otomobil başta olmak üzere hemen her şeyi de satın almak mümkün.

Bitcoin geçmiş yıllardaki performansını sürdürürse gelecekte Bitcoinlerden değil Satoshilerden söz edeceğiz. Yani adeta bitcoin ‘Kuruş’undan . Muhtemelen her türlü varlığın Satoshi cinsinden fiyatlarını içeren veri merkezlerini ya da grafikleri takip ediyor olacağız.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Erkan Öz
Erkan Özhttps://www.coinkolik.com
Erkan Öz, Siyaset Bilimi ve Gazetecilik eğitimi almasının ardından İHA’da habercilik hayatına başladı. Daha sonra aralarında the Wall Street Journal, Dow Jones Newswires, Al Jazeera ve DHA’nın da bulunduğu ulusal ve uluslararası yayın organlarında teknolojinin dünya ekonomisi üzerinde yaptığı etkileri inceleyen çalışmaları ile tanındı. Öz, 2013 ve 2014’te 2020 Yeni Ekonomi ve Büyük Finansal Tufan isimli iki adet de kitap kaleme aldı. Erkan Öz kitaplarında dünya para sisteminin büyük bir değişime uğrayacağını ve başta Bitcoin olmak üzere kripto paraların yeni küresel para düzeninde çok önemli bir yer edineceğini vurguladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bizi Takip Edin

926BeğenenlerBeğen
630TakipçilerTakip Et
18,463TakipçilerTakip Et
614AbonelerAbone

Öne Çıkan Başlıklar