Yükleniyor...

Doğum Günün Kutlu Olsun Bitcoin: En Büyük Kripto Para 11 Yaşında

11 yıl önce bugün, Bitcoin'in yaratıcısı Satoshi Nakamoto, Genesis Blok olarak bilinen ilk Bitcoin bloğunu çıkardı.

Bitcoin Doğum Günü 11 Yaş

11 yıl önce bugün, Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto, Genesis Blok olarak bilinen ilk Bitcoin bloğunu çıkardı. Satoshi Nakamoto ilk Bitcoin yazılım istemcisini yayınladıktan sonra, Genesis Blok “Blok 0” ve “Blok 1” 9 Ocak’ta çıkarıldı. Bu nedenle, 9 Ocak gerçek “Bitcoin’in doğum günü” olarak kabul edilir ancak biz yine 3 Ocak’ı Bitcoin’in doğum günü olarak kutluyor ve bugünü “Genesis Blok”un üzerine konuşmaya değer buluyoruz.

2020, Bitcoin’in gerçek formunda yeniden doğduğu bir yıl. Şubat ayından itibaren, “Genesis” kelimesinin Bitcoin için iki anlamı olacak: Genesis Block ve Genesis protokol yükseltmesi. Genesis protokol yükseltmesi hakkında okunacak çok şey var; bu yüzden doğum gününün onuruna bu yazımızda Genesis Blok’u ele alacağız.

Genesis Block, yıllar boyunca kendi mitolojisini geliştirdi. Blok 0 olmanın yanı sıra, birtakım tuhaflıkları ve benzersiz özellikleri bulunmaktadır. Çok kısa bir sürede çıkarılabilmesi mümkünken toplamda 6 günde çıkarılmıştır. Adeta Allah’ın kainatı 6 günde yaratmasına bir gönderme yapar gibi bir durum söz konusu.

Satoshi’nin Genesis Blok’u “mayınladığını” söylemediğimizi fark edeceksiniz çünkü burada bir kasıt var: Blok 0 aslında Bitcoin’in bugünkü şekilde çıkarılmamıştır çünkü proof-of-work madencilik algoritması Blok 1’den beri kullanılıyor. Genesis Blok ve ilk 50 BTC’nin coinbase (Bitcoin madenciliğinde bir bloğun başarılı bir şekilde doğrulanması sonrası madenciye ödül olarak verilen coin’lerin bulunduğu transfere verilen isimdir) işlemi önceden hesaplanmış bir anahtar değeri kullanılarak orijinal yazılıma sabit olarak kodlanmıştır. Satoshi daha sonra ilk Bitcoin’leri içeren bir sonraki blok için Blok 0’ı bir bağlantı olarak kullandı. Blok 1’den sonraki her şey, yazılımlarını başlatmak isteyen madencilerin sorgu yapmaları için genel işlem veritabanına dahil edilmiştir.

3 Ocak 2009’da Bitcoin’in kazılan ilk bloğunun içine Satoshi tarafından gizlenen mesaj “The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks” aynı zamanda The New York Times’ın o günkü manşetidir ve bu mesaj Bitcoin’in doğum belgesi niteliğindedir. O günkü New York Times’ın manşetinin Türkçe çevirisi “Şansölye bankaları ikinci defa kurtarmanın peşinde” şeklinde yapılabilir.

The New York Times Bitcoin

Bugünün Bitcoin’i dünya göre ölçeklendirilirse, finansal sistem içinde kolayca çalışabilir. Gerçekten de, küresel ekonomi kadar karmaşık bir yapıyı idare etmek için bankacılık hizmetleri ve uzmanlığı her zaman gerekli olacaktır. Bununla birlikte, Genesis Block’un verdiği bu basit mesaj, mevcut sistemdeki kusurların zaman zaman, işler kontrolden çıktığında ekonomiye ve insanın ilerlemesine verebileceği yıkımı da işaret ediyor.

Yukarıda belirtildiği gibi, Genesis Blok’tan gelen 50 BTC blok ödülü, gelecekteki bloklar için bir referans noktası olarak bulunmaktadır. Yani ilk 50 BTC’lik blok ödülü kullanılamaz. İlk işlem, madencilerin işlem başlatmadan önce kontrol etmesi için bir referans noktası olarak kodlandığından dolayı hiç bir şekilde harcanamaz.

Geçtiğimiz 11 yıl boyunca, insanlar Genesis Blok ödülünü alan 1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa adresine 18 BTC gönderdi. Muhtemelen Satoshi’ye saygılarını göstermek için bunu yapıyorlar ve bu Bitcoin’lerin sonsuza kadar dondurulduğunu, kullanılamaz olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner