Yükleniyor...

Bitcoin Destekli Krediler Büyük Kayba Neden Olabilir mi?

Tahmin edebileceğiniz gibi Peter Schiff, Bitcoin'i bir krediye karşı teminat olarak kullanmanın inanılmaz derecede kötü bir fikir olduğunu düşünüyor.

bitcoin destekli krediler

Tahmin edebileceğiniz gibi Peter Schiff, Bitcoin’i bir krediye karşı teminat olarak kullanmanın inanılmaz derecede kötü bir fikir olduğunu düşünüyor. Schiff, bir dizi tweet’te BTC bazlı kredilendirmeyi “bir felaket” olarak adlandırıyor ve büyük kayıplara yol açacağını öngörüyor.

14 Nisan’da, kripto para birimi kuruluşu Atomic Loans, Bitcoin destekli krediler vermek için DeFi çözümü başlatma amacıyla verdiği 2,45 milyon dolarlık komisyonla ilgili bir açıklama yaptı. Fonlama, San Francisco merkezli VC fonu Initialized Capital tarafından yönetildi. Initialized Capital’dan Brett Gibson, şunları söyledi: “DeFi’nin büyümesi bugüne kadar dikkat çekici olsa da, çok azı ya da hiç biri Bitcoin’de doğal olarak çalışmıyor. Bu, en büyük ve en değerli kripto varlığa olan uzaklığı anlatıyor.”

Borç verme protokolü, BTC’yi Bitcoin blok zincirindeki bir emanette kilitleyerek istikrarlı paralarla (DAI, USDC) borçlanılmasına izin verecektir. Borçlular kredilerini öder ödemez teminatlarını geri alabileceklerdir.

Bir Felaket mi Olur?

Schiff’e göre, Bitcoin’in vahşi fiyat dalgalanmaları, kripto kredilerinin uygulanması söz konusu olduğunda önemli bir sorun. Kripto para birimi büyük fiyat düşüşlerine eğilimli olduğundan, Schif bunun ‘gerçekleşmesi beklenen bir kaza’ olabileceğini söylüyor. DeFi lideri Makerdao, Ethereum’un şimdiye kadarki en büyük günlük fiyat düşüşüne tanık olduğu ‘Kara Perşembe’ olayından sonra acil bir kapanışın eşiğinde idi. Kazanın yol açtığı kayıplar, Maker Foundation’a karşı 28 milyon dolarlık davayla sonuçlandı.

Schiff, altından farklı olarak Bitcoin’in hala ‘acımasız bir ayı piyasasında’ olduğu konusunda ısrar ediyor, bu da başka bir büyük fiyat düşüşünün mümkün olabileceği anlamına geliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner