Yükleniyor...

Bitcoin Dijital Altın mı? Bitstamp Araştırdı

Ünlü kripto para borsası Bitstamp, değerli metal altın ve Bitcoin (BTC) arasındaki ilişki hakkında Twitter üzerinden önemli değerlendirmelerde bulundu.

bitcoin altın bitstamp

Ünlü kripto para borsası Bitstamp, değerli metal altın ve Bitcoin (BTC) arasındaki ilişki hakkında Twitter üzerinden önemli değerlendirmelerde bulundu. Bitstamp, paylaşımlarına şu ifadelerle başladı: “Bitcoin genellikle dijital altın olarak etiketlendi, ancak çoğu karşılaştırma bu anlatıyı desteklemiyor. Son birkaç aydır, küresel ekonomik olaylar ve halving bu tartışmaya yeni bir soluk getirdi. Konuyla ilgili birkaç istatistiğe bakalım.”

Bitstamp, önemli istatistikler paylaştı:

Altın Arz Talep Grafiği
Altın Arz Talep Grafiği

Arz ve talep açısından, kripto para birimi ve değerli metal oldukça farklı davranıyor. Altın arzı son on yılda talebin üzerine çıktı. BTC’de ise durum farklı.

1000 BTC'den Fazla BTC Tutan Adres Sayısı
1000 BTC’den Fazla BTC Tutan Adres Sayısı

1000 BTC’den fazla BTC tutan adreslerinin sayısı zaman içinde sürekli artmaktadır, bu da okyanusta daha fazla balina anlamına gelir, ancak aynı zamanda büyük miktarlar için uygun bir değer deposu olarak BTC’ye artan güveni göstermektedir.

Bitcoin fiyat hareketi korelasyonu
Bitcoin Fiyat Hareketi Korelasyonu

Altın, diğer hisse senetleri ile korelasyon eksikliği nedeniyle güvenli bir liman olarak lanse edilir. Bitcoin’in güvenli liman durumu hala tartışılıyor ancak veriler fiyatının altın veya S&P ile değil, yalnızca diğer kripto para birimleri ile ilişkili olduğunu gösteriyor.

Altın binlerce yıldır değerli bir maden olarak kullanılıyor ve başarıyla güvenli bir liman olarak hizmet ediyor. Öte yandan Bitcoin’in hala kanıtlaması gereken çok şey var. Ancak bunun meşru bir tartışma olması da, kripto para biriminin son on yılda ne kadar ilerlediğini gösteriyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner