Yükleniyor...

Bitcoin’deki Düşüş Devam Ediyor! Peki Gelecekte Bitcoin’i Neler Bekliyor?

Geçtiğimiz ay 13.

Bitcoin Fiyatı 12

Geçtiğimiz ay 13.600 dolara kadar çıkan Bitcoin haberi hazırladığımız sırada 9.527 dolardan işlem görüyordu. Peki ne oldu da Bitcoin fiyatı buraya kadar geldi ve düşüş devam edecek mi? Gelin bu iki önemli sorunun cevabına daha yakından bakalım.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Bitcoin ve kripto para türevlerini kötüleyerek onların gerçek para olmadığını söylemesi fitili ateşleyen ilk adım olmuştu. Bu açıklamaların ardından tutunamayan Bitcoin düşüşe geçti.

Facebook’un kripto parası Libra’yı çevreleyen tartışmalar da Bitcoin’deki düşüşü tetikleyen ana faktörler arasında yer alıyor. Facebook‘un kripto para biriminin stablecoin yani sabit değerli bir kripto para olacağını iddia eden David Marcus ve ekibi Libra’nın güvenli olmadığını ve daha çok bilgiye ihtiyaç olduğunu söyleyen ABD Kongresi’nin üyelerinden beklediğini bulamadı.

ABD Kongresi’nin tatmin olmaması Libra’nın beklenen lansmanının gecikmesine neden olacak gibi duruyor. Tüm bunlar kripto para piyasasına olan güveni zedelemiş durumda ve yatırımcı tarafında güvensizlik tahmin edileceği üzere düşüşle karşılık buluyor.

Elbetteki tüm bunlar aslında karşılaşabilebilecek, bir bakıma belli bir kesim tarafından beklenen gelişmelerdi. Her ne olursa olsun kripto para piyasasının ve Bitcoin’in geleceğinden umutlu olan birçok isim var. Onlardan birisi de Pantera Capital’in CEO’su Dan Morehead. Morehead Bitcoin için çok umutlu ve yıl sonuna kadar 42.000 dolara kadar yükselebileceği görüşünde. “Çok önemli bir şeydeki küçük bir sıkıntı insanlarda hayal kırıklığı yaratıyor. Biz bunu son 6 yıl içindeki döngülerde yaşadık.” diyerek bir bakıma durumu özetliyor.

Morehead’a göre insanların unuttukları bir şey var, o da Bitcoin’in oturmuş bir teknoloji olduğu. Bitcoin ve alternatif kripto para birimleri gerçek zemini bulmadan önce muhtemelen en az bir 20 yıla ihtiyaçları var ve henüz bu yolun yarısına gelinebilmiş durumda.

Pantera Capital’in CEO’suna göre, artan kullanıcı ilgisi ve kullanımından dolayı Bitcoin’i çok güzel bir gelecek bekliyor ve önümüzdeki 3 yıl içinde 300.000 doları geçebilecek bir potansiyele sahip. “Daima 3 ya da 5 yıl ötesini ve endüstrinin nereye gittiğini görmeye çalışıyoruz. Şişkinliğin yarattığı manik fazları ve ardından gelen herkesin artık bir daha işe yaramayacağına inanmaya başladıkları dönemlerdeki gibi düşünmüyoruz.” değerlendirmesi ile bu potansiyeli baltalayabilecek düşüşlere dikkat çekiyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner