Yükleniyor...

Bitcoin Düşüş Trendindeyken Kripto Para Portföyünüzü Korumanın 3 Yolu

Birçok kripto birimi son birkaç yılda muazzam kazançlar sağlasa da anlık olarak yaşanan sert düşüşler bazı kullanıcılar için facia niteliğinde olabiliyor.

Kripto Paralar

Birçok kripto birimi son birkaç yılda muazzam kazançlar sağlasa da anlık olarak yaşanan sert düşüşler bazı kullanıcılar için facia niteliğinde olabiliyor. Böyle zamanlarda uzun vadeli yatırımcılar portföylerini korumak ve küçük kazançlar sağlamak için pozisyon alma yoluna gidebilir.

Piyasa düşüş trendindeyken portföyünüzü korumanın birçok yolu bulunmaktadır. Bunların en popüler üçünü sizler için bir araya getirdik.

Spot Pozisyonlarınızı Koruyun

Riskten korunma, piyasanın ilk yatırıma karşı olumsuz bir şekilde hareket etmesi durumunda kâr sağlayacak başka bir pozisyon açarak yatırımı riske karşı korumada kullanılan bir stratejidir. Genel olarak, iki pozisyon piyasanın nasıl hareket ettiğine bakılmaksızın dengelenecek şekilde ayarlanmalıdır.

Genellikle bu strateji, dijital varlığın uzun vadeli potansiyeline inanan ancak kısa vadeli oynaklıkta gereksiz kayıplar yaşayacağından endişe duyan yatırımcılar tarafından kullanılmaktadır. Trader’lar bundan kaçınmak için hem long hem de daha da önemlisi piyasada short pozisyon almalarına izin veren sayısız kripto para vadeli işlem borsalarından birini kullanarak piyasayı short’layabilir.

Kripto para birimi için sunulan birçok vadeli ürün bulunmaktadır. Bu ürünlerin çoğu spot pozisyonu short pozisyon alarak korumayı mümkün hale getiriyor. Dahası, kripto para vadeli işlem borsaları artık 150 kat kaldıraç sunduğundan riskten korunmak nispeten daha ucuz olabilir.

Piyasalardaki oynaklık sona erdiğinde short pozisyonunuzu kapattığınızdan ve otomatik tasfiyeyi önlemek için marj (margin) platformunun gereksinimleri dahilinde olduğunuzdan emin olmalısınız.

Kullanmadığınız Kripto Paraları Değerlendirme

Riskten korunmak için short pozisyon açmak birçok riski de beraberinde getirmesine rağmen portföyünüzü kayıplara karşı korumanın tek yoludur. Öte yandan riskten korunmanın bir başka yolu da sadece portföy bakiyenizi faize yatırmaktan geçmektedir. Kripto para mevduatlarına yıllık yüzde 10’a kadar faiz veren çok sayıda platform bulunmaktadır. Bu da temelde çok az veya hiç risk almadan portföyünüzü büyütmeniz anlamına gelmektedir.

Popüler kripto para vadeli işlem borsası StormGain, Bitcoin, Bitcoin Cash, XRP, Litecoin, ve Tether mevduatlarında sıklıkla yıllık yüzde 10 APR sunarken, BlockFi, Nexo ve Celsius Network dahil olmak üzere diğer platformlar yıllık yüzde 4-6 APR arasında faiz veriyor.

Yıllık yüzde 10’luk faizin ciddi piyasa dalgalanmalarına karşı koruma olasılığı düşük olmakla birlikte, piyasa oynaklığıyla ilişkili küçük kayıpları telafi etmeye yardımcı olacak ve portföyünüzü az çaba ile büyütmenin uygun bir yolu olacaktır.

Geçici Olarak Oynaklıktan Kaçmak

Oynaklıktan tamamen kaçmak ve portföyünü mümkün olan en güvenli şekilde korumak isteyenler için Tether (USDT) ve True USD (TUSD) gibi stablecoin’lere geçiş yapmak en iyi seçenek olabilir. Bu, en kullanışlı ve en başarılı yöntemdir.

Benzer şekilde, düşüşün başladığı dönemlerde geçici olarak oynaklıktan uzaklaşmak için piyasadan çıkış yaparak daha düşük fiyatlarla yeniden giriş yaparak piyasadaki toparlanmadan faydalanmak da mümkündür. Piyasalar iyileştikten sona portföyünüz daha büyümüş olacak ve hiçbir ek ücret ödemeden başlangıçta olduğundan daha iyi bir konumda olabilirsiniz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner