Yükleniyor...

Yanıbaşımızdaki Borsalar: Poloniex Nedir?

Muhtemelen popüler kripto para borsası olan Poloniex'i duymuşsunuzdur fakat sizin için uygun olup olmadığından emin olmayabilirsiniz.

Poloniex Nedir

Muhtemelen popüler kripto para borsası olan Poloniex’i duymuşsunuzdur fakat sizin için uygun olup olmadığından emin olmayabilirsiniz. Endişelenmeyin, Poloniex hakkında bilmeniz gereken her şey hakkında bilgi vereceğim.

İlk olarak, size Poloniex’in ne olduğu ve nerelere dayandığı hakkında bazı temel bilgiler vereceğim. Ardından tüm avantajlarını ve dezavantajlarının tam bir listesini sunacağım. Ayrıca en önemli sorulardan biri olan “Poloniex güvenli mi” sorusunun cevabını vermeye çalışacağım.

Son olarak, hesabınızı nasıl kuracağınız ve Poloniex’i nasıl kullanacağınız konusunda bazı yararlı ekran görüntüleriyle adım adım yol göstereceğim.

Poloniex Nedir?

Poloniex, 2014 yılında Tristan D’Agosta tarafından başlatılan bir kripto para borsasıdır. Ofisleri ABD’deki Delaware’de bulunmaktadır, bu, regülasyonların yoğun olduğu bir ülkede faaliyet gösterdikleri anlamına gelmektedir.

Poloniex, kullanıcıların Bitcoin ve Ethereum gibi popüler kripto paraların yanı sıra daha az popüler olan kripto paraların satın almanıza, ticaret yapmanıza ve satmanıza izin vermektedir.

Borsa şu anda en çok kullanılan borsalardan biridir ve günlük 100 milyon dolardan fazla işlem hacmi bulunmaktadır. Borsa, hem alıcıdan hem de satıcıdan yaptıkları günlük ticaretten ücret talep ederek kazanç sağlar.

Poloniex, daha deneyimli yatırımcılar için marj ticareti (margin trade) ve hatta Poloniex kredileri (lending) gibi ek hizmetler de sunmaktadır. Poloniex kredilerinizi Aivren gibi bir Poloniex kredisi botuyla otomatikleştirebilmek mümkündür.

Şimdi borsanın ne yaptığı ve ne sunduğu hakkında bir genel bilgiye sahip olduğunuza göre, Poloniex incelememin bir sonraki kısmı olan avantajlarına ve dezavantajlarına bakabiliriz.

Borsanın Avantajları ve Dezavantajları

Muhtemelen bildiğiniz gibi, her borsanın artıları ve eksileri vardır. Bazıları düşük işlem ücretleri ile öne çıkarken, bazıları daha fazla işlem çifti ile öne çıkar. Bu yüzden bir hesap açmadan önce her şeyi dikkatle incelemek önemlidir.

Avantajları

Poloniex kullanmanın ana avantajlarından biri, listelediği kripto paraların sayısıdır. Buna Ripple, Steem, Monero ve Bitcoin Cash gibi büyük paralar dahildir. Bununla birlikte, Poloniex ayrıca BlackCoin, Bela ve Burst gibi daha küçük kripto para birimlerini de listelemektedir.

Aslında ticaret söz konusu olduğunda, Poloniex gerçekten iyi bir kullanım ve görsel araç setlerine sahiptir. Bu araçlar, 5 dakikadan 4 saate kadar olan fiyat grafikleri, stop/loss emirleri ve grafikleri yakınlaştırma ve uzaklaştırma gibi birçok farklı seçeneklerden oluşmaktadır. Platformun arayüzü gerçekten kullanımı basittir, bu sebeple özellikle yeni başlayanlar için uygundur.

Devlet regülasyonları çok katı olduğundan, Poloniex’in ABD’de bulunuyor olması da bir avantajdır. Bu, borsanın müşteri fonlarını güvende tutmak için her türlü çabayı gösterdiği ve saldırılardan mümkün olduğunda korunduğu anlamına gelir. Aksi bir durumda, kötü bir şey olması halinde, Poloniex ABD’li regülatörlerden gelecek cezaların boyutunu gayet iyi bilmektedir. Peki, Poloniex güvenli midir? Bu sorunun cevabını vermek çok zor. Diğer büyük borsalara kıyasla güvenli denilebilir ama unutmamalı ki her borsa bir bakıma güvensizdir.

Poloniex’i kullanmanın bir başka avantajı, özellikle altcoin işlem çiftleri ile çok büyük miktarda likiditeye sahip olmasıdır. Bu oldukça önemlidir, çünkü her zaman ticaret yapacak birini bulacağınız ve oynaklık (volatilite) risklerinin düşük olduğu anlamına gelir.

Ücretler söz konusu olduğunda, Poloniex mevduat ve para çekme işlemleri için endüstrinin en iyilerinden biridir. Çünkü sadece Blockchain işlem ücreti talep edilir. İşlem ücretleri de Poloniex borsasında oldukça makul, çünkü maksimum yüzde 0.25 ücret ödeyeceksiniz ve bu oran daha büyük hacimlerde ticaret yaptığınızda düşecek.

Poloniex borsasının bir diğer iyi avantajı, gerçekten büyük miktarlarda ticaret yapmak istemiyorsanız kimliğinizi doğrulamanıza gerek olmamasıdır. Aslında, günde 2000 dolardan fazla işlem yapmak istemiyorsanız, borsada kimlik doğrulamadan, tümüyle anonim olarak işlem yapabilirsiniz. Borsanın bunu yapmanıza izin verilmesinin temel nedeni, gerçek dünya parasıyla herhangi bir ilişkisinin olmamasından kaynaklanıyor.

Son olarak, yardıma ihtiyaç duyduğunuz herhangi bir sorununuz varsa, aralarından seçim yapabileceğiniz mükemmel bir seçenek yelpazesi vardır. Buna destek, e-posta veya canlı sohbet dahildir.

Borsanın tüm avantajları hakkında konuştuktan sonra sıra Poloniex’in dezavantajları hakkında konuşmaya geldi.

Dezavantajları

Poloniex platformunu kullanmanın en büyük dezavantajlarından biri, banka/kredi kartı veya banka hesabı gibi geleneksel ödeme yöntemlerini kullanmanıza izin verilmemesidir. İlk kez para yatırmak istiyorsanız bu oldukça can sıkıcı olabilir, çünkü hesabınıza kripto para birimi ile para yatırmanız gerekir. Ayrıca kredi kartı ile ödeme yapabilmeniz için hesabınızın ikinci seviye olması gerekir.

Coinbase veya yerli Paribu gibi diğer borsalar, gerçek dünya parasını kullanarak para yatırmanıza ve çekmenize izin verir. Şu anda herhangi bir kripto para birimine sahip değilseniz, Paribu’dan Bitcoin veya Ethereum satın almalı ve sonra bu kripto paraları doğrudan Poloniex’e aktarmanız gerekiyor.

Poloniex kullanmanın bir sonraki dezavantajı, sistemsel güvenliğiyle ile ilgili hala soruların olmasıdır. Bunun ana nedeni, 2014’te borsadaki Bitcoin arzının yüzde 12,3’ünün çalındığı büyük hack saldırısı.

Bilgisayar korsanı, Poloniex sisteminde bir hata buldu ve aynı anda çok sayıda para çekme talebinde bulunulduğunda, gerçek bakiyenizden daha fazla para çekilebildiğini keşfetti. Daha basit örnekle açıklayacak olursam; ATM makinesine gittiğinizi hesabınızda olandan daha fazla para çektiğinizi düşünün, işte tam öyle. Öte yandan Poloniex borsasının sahibi Tristan D’Agosta, hack saldırısı sonucu para kaybeden müşterilerin tamamına birkaç ay sonra geri ödeme yaptı. Buna ek olarak Poloniex’in 2014’deki bu saldırının ardından, şimdiye kadar hack’lenmediğini hatırlatmadan geçmeyim. Bu da güvenliği gerçekten ciddi aldıklarını göstermektedir.

Poloniex’deki İşlem Ücretleri

Ticaret ücretlerinden daha önce kısaca bahsetmiş olmama rağmen, size yapıyı daha ayrıntılı olarak göstermenin iyi bir fikir olacağını düşündüm. Aşağıda Poloniex’deki işlem ücretlerinin bir tablosu bulunmaktadır (bu tablodaki veriler değişebilir, güncel halini buradan görebilirsiniz):

 

Yukarıdaki tablodan da görebileceğiniz gibi, ödeyeceğiniz maksimum tutar yüzde 0,25’dir ve alıcı her zaman satıcıdan daha fazla ödeme yapar. Ayrıca, daha fazla ticaret yapmaya başladığınızda ücretlerin düştüğünü görebilirsiniz. Bu, her 30 günde bir yaptığınız alım satım miktarınıza bağlıdır.

Ancak, sizi yüzde 0.01 tasarruf edecek bir sonraki seviyeye ulaşmak için, 30 gün içinde en az 50 milyon dolarlık işlem yapmanız anlamına geliyor. Yani bir nevi çok yüksek işlem hacmine sahip olmanız lazım.

Poloniex Yourumları

Poloniex kurulduğundan beri dünyadaki en iyi kripto para borsalarından biri olmayı başarmıştır. Özellikle kripto para borsalarının durmadan hacklendiği zamanlarda üstesinden kolayca gelip sonradan hacklenmesinin mümkün olmaması sayesinde güvenlik açısından tam not aldı. İkinci olarak borsa hacklenmeleri esnasında muadilleri Binance, Coinmarketcap, Crypto.com, Coinbase gibi borsalar Poloniex’le beraber sağlam bir şekilde kurtulunca birçok kullanıcı Poloniex dahil birçok güvenilir borsaya doğru kaydı.

Poloniex Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Poloniex’te banka ödeme ve transfer işlemleri yapabilir miyim?

Poloniex’te banka ödeme ve transfer işlemleri yapabilmeniz için ikinci seviye kullanıcı olmanız gerekir. Poloniex, bu özelliğinden dolayı birçok kullanıcısını Binance gibi borsalara kaptırdı.

Poloniex Türk Lirası işlemlerine izin veriyor mu?

Poloniex, diğer büyük borsalar gibi TL işlemlerine olanak tanıyor. Eğer nakde geçmek isterseniz TL’yi destekleyen bir kripto paraya geçmenizi öneririz.

Poloniex üzerinden borç alıp verme işlemi yapabilir miyim?

Poloniex üzerinden kolayca borç alıp verme işlemi uygulayabilirsiniz. Lending platformu kullanarak kolaylıkla borç alıp verme işlemlerini kullanabilirsiniz. Ayrıca Poloniex üzerinden borç alarak kripto paralara yatırım yapabilirsiniz.

Özetle

Poloniex incelememi baştan sona okuduysanız, artık sizin için doğru borsa olup olmadığına karar vermek için ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahip olmalısınız. Borsanın sahip olduğu ortalama her avantajı ve dezavantajı bildiğinize göre, Poloniex hakkında ne düşünüyorsunuz?

Borsa söz konusu olduğunda herkesin kendi bireysel ihtiyaçları bulunmaktadır. Bazı insanlar düşük işlem ücretlerini dikkate alırken bazıları geniş işlem çiftlerini dikkate alır. Şahsen bir borsa için olmazsa olmazım kullanım kolaylığıdır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner