Yükleniyor...

Bitcoin En Büyük 50 Altcoin’in %85’inden Daha İyi Performans Gösterdi

En büyük kripto para Bitcoin, Haziran-Temmuz ayları arasında yüzde 400'den fazla değer kazandı ve fiyattaki son düşüşe rağmen son yatırımcılarına önemli kazançlar sağlarken, piyasa değerine dayalı olarak en iyi 50 token'ın ve coin'nin yüzde 85'inden daha iyi performans gösterdi.

Bitcoin En Büyük 50 Altcoinin 85inden Daha İyi Performans Gösterdi

En büyük kripto para Bitcoin, Haziran-Temmuz ayları arasında yüzde 400’den fazla değer kazandı ve fiyattaki son düşüşe rağmen son yatırımcılarına önemli kazançlar sağlarken, piyasa değerine dayalı olarak en iyi 50 token’ın ve coin’nin yüzde 85’inden daha iyi performans gösterdi.

Bitcoin ve Altcoin Fiyatlarındaki Oynaklık (Volatilite)

2019’un başı hem Bitcoin hem de altcoin’ler için durağan bir dönemdi. O zamandan beri fiyatlarda büyük değişimler görüldü ve bazı altcoin’ler piyasanın durumuna rağmen toparlandı. Nitekim genel olarak altcoin fiyatları bu yıl daha az oynaktı.

Altcoin piyasasında on kat gibi üst düzey kazançlar artık nadir olarak görülüyor ve genelde piyasa değeri 1 milyar doların üzerinde olan altcoin’lerde bu seviyede kazançlar sağlanıyor. Son zamanlarda altcoin’lerin Bitcoin’den daha az oynak olmasının en önemli nedeni trader ilgisinin kaybolmuş olmasından kaynaklanıyor. Bu nedenle, Haziran-Kasım ayları arasında önde gelen kripto paralardaki düşüş yüzde 20-30 arasında sınırlı kalırken, Bitcoin’de yüzde 50’den fazla düşüş yaşandı.

Trader’lar Altcoin’lere Oynamaya Devam Ediyor

Bununla birlikte altcoin ticareti 2019’da da devam etti ancak daha muhafazakar bir görünüm söz konusu. Altcoin’ler tarafında seçicilik artarken, spekülasyonlar yalnızca birkaç dijital varlığın tarafında toplanmış durumda. Ancak, trader’lar altcoin’ler tarafında pozisyon alarak Bitcoin’deki kayıplarını telafi etmeye çalışıyor.

Bitcoin’in yıl sonuna kadar piyasa hakimiyetini yüzde 90’a kadar çıkaracağı tahminleri karşılık bulmuş değil. Bitcoin’in piyasa hakimiyeti yüzde 70,1’e gördükten sonra şu sıralar yüzde 66,2 seviyesinde seyrediyor. Küçük altcoin’lerin piyasa değeri toplam piyasa değerinin yüzde 10’una karşılık geliyor. En küçük varlıkların piyasa değerinin bu denli az olmasının nedenlerinden biri Tether’e (USDT) karşı işlem görmemelerinden kaynaklanıyor. En büyük stablecoin’e karşı işlem gören altcoin’lerin sayısı son derece sınırlı. Şu anda 1 milyar doların üzerinde piyasa değeri olan sadece 9 altcoin var.

Bazı altcoin’ler kısa zaman dilimlerinde Bitcoin’den daha iyi performans gösterdi. Bu zaman dilimlerinde Tezos’un (XTZ) değeri yüzde 300 kadar artarken onu Cosmos (ATOM) ve Chainlink (LINK) takip etti. Ancak 2019’da özellikle iki token çekiciliğini yitirdi; Ripple’ın XRP’si ve Stellar (XLM). İki kripto para birimi iki basamaklı yüzdelerde değer kaybetti ve yılın ortasında görülen yükseliş döneminde bile büyük kazanımlar sağlayamadılar.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner