Yükleniyor...

Bitcoin Evanjelisti Mike Novogratz: Litecoin’i Sat, Bitcoin Al

Son birkaç gün içinde Litecoin (LTC) fiyatı Bitcoin rallisinin desteğiyle de önemli ölçüde değer kazandı.

Mike Novogratz Litecoin ve Bitcoin

Son birkaç gün içinde Litecoin (LTC) fiyatı Bitcoin rallisinin desteğiyle de önemli ölçüde değer kazandı. Eski bir Goldman Sachs ortağı ve Kripto para yatırım bankası Galaxy Digital’in kurucusu ve CEO’su Michael Novogratz, Litecoin’de son günlerde görülen ralliye anlam veremediğini söyledi.

Novogratz’ın Litecoin hakkındaki yorumları, 14 Haziran 2018’den bu yana Litecoin’in en yüksek fiyatına (96,39 dolar) ulaştığı gün geldi.

“Bitcoin dijital altınsa Litecoin dijital gümüştür” söyleminden yola çıkan Novogratz, önemli ayrıntılara değindi. Novogratz’a göre, gümüşün piyasa değeri altının piyasa değerinin %0,17’sine karşılık geliyor ve Litecoin’in piyasa değerinin Bitcoin piyasa değerinin %6.4’ü olması bu nedenle pek anlamlı değil.

Litecoin Rallisi Aldatmaca

Novogratz, Litecoin’in Bitcoin için sadece yükseltilmiş bir test ağı olmasından dolayı böylesine yüksek bir kazanımı hak etmediğini ve bu nedenle 8 Şubat’ta başlayan ve geçtiğimiz birkaç hafta boyunca devam eden Litecoin rallisinin aldatmaca olduğu görüşünde. Bu nedenle Novogratz, insanların Litecoin’lerini satmalarını ve Bitcoin satın almalarını tavsiye ediyor.

Novogratz’ın “yükseltilmiş test ağı” kelimelerini kullanması, kripto hedge fonu MultiCoin Capital Management’ın yönetici ortağı Tushar Jain’den etkilendiğini gösteriyor gibi görünüyor. 14 Eylül 2018’de Jain, Litecoin’i savunmak için kullanılan en popüler anlatımın (gümüş) yanlış olduğunu iddia ederek “Debunking market narrates: Litecoin ($LTC) Edition” başlıklı bir blog yazısı yayınlamıştı. O dönem 50 dolar olan Litecoin’e “çok fazla değer biçildi” yorumunda bulunmuştu.

Jain, Litecoin’in akıllı sözleşme platformu kripto ekosisteminin bir kalıntısı olduğuna inandığını söyleyerek, temel değerinin mevcut fiyatından çok daha az olduğunu söyledi.

Litecoin’in Bitcoin için bir test ağı olarak kullanılmasıyla ilgili olarak Jain, bunun bir “yatırım tezi” olmadığını, ancak başka herhangi bir alternatifin olmaması nedeniyle büyük olasılıkla ortaya çıkan yanlış bir anlatı olduğunu yazdı:

Litecoin’in Bitcoin’in test ağı olarak değerli olması gerektiği iddiasını ortaya koymak, Bitcoin sahiplerinin test ağını 3 milyar dolara ulaştırmak için Litecoin karşılığında ellerindeki Bitcoin’lerini gönüllü olarak satmaları gerektiği anlamına geliyor. Bu saçma bir iddia.

Jain ve Novogratz’ın Litecoin’e karşı olumsuz görüşlerine rağmen, kripto para biriminin Bitcoin’e karşı yıllık performansı (USD) oldukça etkileyici. Son 1 yılda Bitcoin değerini %34,2 artırırken, Litecoin (LTC) %189,49 arttırdı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner