Yükleniyor...

BKM Genel Müdürü Soner Canko: Blockchain Teknolojisine Önem Veriyoruz

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), 1990 yılında 13 kamu ve özel Türk bankasının ortaklığıyla kurulmuş kâr amacı gütmeyen bir şirket.

BKM Genel Müdürü Soner Canko

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), 1990 yılında 13 kamu ve özel Türk bankasının ortaklığıyla kurulmuş kâr amacı gütmeyen bir şirket. BKM’nin faaliyet alanını; ödeme sistemleri içerisinde nakit kullanımı gerekmeksizin her türlü ödemeyi veya para transferini sağlayan veya destekleyen sistem, platform ve altyapıları oluşturmak, işletmek ve geliştirmek olarak ifade edebiliriz.

BKM Genel Müdürü Soner Canko’nun Blockchain teknolojisi üzerine görüşlerini aldık. Ayrıca BKM’nin bu teknoloji üzerine mevcut çalışmalarını ve gelecek planlarını sorduk.

“Blockchain’i Göz Ardı Etmemiz Düşünülemez”

Soner Canko, doğal yapısı itibarıyla bir finansal teknolojiler (fintech) firması olan BKM’de 2011 yılından bu yana genel müdür olarak görevine devam ediyor. Canko, “Bu süreç içinde ‘Türkiye’nin Dijital Cüzdanı’ BKM Express ve yerel ödeme şemamız Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY’u geliştirdik.” diyor ve ekliyor:

BKM’nin yenilikçi doğası gereği; 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından kaleme alınan ve Blockchain teknolojisinin doğmasına vesile olan makaleyi ve sonrasında gerçekleşen gelişme sürecini göz ardı etmemiz düşünülemezdi.

2016 yılında Blockchain alanında ilk kavram kanıtlama çalışmamız olan BBN uygulamasını BKM çatısı altında geliştirmeye başladık. BBN bir kurum içi çalışan sadakat programı. Bu programı, çalışanlarımızı pozitif anlamda teşvik etmek için kullanıyoruz. Öte yandan BBN ile Blockchain teknolojisini daha yakından tanıma ve doğasını anlama imkânı bulduk.

Canko, bu çalışmalarıyla ilgili olarak “Keşif: Blockchain’in Sırları” başlıklı bir rapor yayınladıklarını belirtiyor. 2017 yılında Ahmet Usta ve Serkan Doğantekin tarafından kaleme alınan Blockchain 101 isimli kitabının yine BKM Yayınları bünyesinde okuyucularla buluşturduklarının altını çiziyor. 2018 yılında ikinci versiyonuyla yayınlanan bu kitabın PDF dağıtımına BKM’den ulaşılabilir.

Canko, 2018 yılında Microsoft ve VeriPark ortaklığıyla ikinci Blockchain projeleri olan belgem.io’yu yayına aldıklarını söylüyor. Canko, “Merkeziyetsiz ve izinli bir Blockchain çözümü olan belgem.io, sertifika ve belgelerin Blockchain altyapısıyla saklanmasını sağlıyor. Bu çalışmamızla ilgili olarak ise ‘belgem.io Herkes için Blockchain‘ başlıklı bir rapor yayınladıklarını hatırlatıyor.

BKM’nin merakı ve araştırma arzusu tüm dünyadaki yenilikçi teknolojileri en erken dönemde tanımak ve kendi bünyemizde deneyimlemek üzerine kurulu olduğunu söyleyen Canko, bu çerçevede Blockchain teknolojisi üzerine araştırma ve çalışmalar yapmayı sürdürdüklerini dile getiriyor.

Soner Canko’Nun Blockchain teknolojisi üzerine kişisel görüşleri ise şu şekilde:

Kişisel olarak, Blockchain teknolojisinin devrimsel ve gelecekte dünyayı yeniden şekillendirmeyi mümkün kılacak bir güce sahip olduğuna inanıyorum. Bu teknolojinin çıkış noktası kripto paralar olsa da bu yapıların yıkıcı ve yok edici olmaktan ziyade Blockchain teknolojisinin gücünü daha iyi anlamamızı sağlayan öncül denemeler ve testler olduğunu düşünüyorum. Hem kişisel olarak benim hem de BKM’nin gündeminde kripto paralar bulunmuyor ancak bu uygulamaları mümkün kılan teknolojik bileşenleri yakından takip ettiğimizin ve bu çerçevedeki düşünce yapısını bir ekosistem kurma anlayışıyla sahiplendiğimizin altını çizmek isterim.

Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) inisiyatifi olarak Haziran 2018’de kurulan Blockchain Türkiye Platformu’nun (BCTR) kurucu üyeleri arasında yer aldıklarını hatırlatan Canko, “Henüz bir yılını doldurmadan 60’ın üstüne çıkan üye sayısıyla BCTR; özel sektör, kamu ve girişimcilik dünyasını çatısı altında buluşturmayı başaran önemli bir ekosistem merkezi haline gelmeyi başardı.” diyor. Bu süreçte Blockchain teknolojisinin birleştirici gücünü bir kez daha görmekten mutluluk duyduğunu ise sözlerine ekliyor.

Canko, “İçinde bulunduğumuz yenilikçilik çağında bu tarz teknolojileri yakından takip etmeye, onları anlamaya, anlamlandırmaya ve elde ettiğimiz bilgileri çevremiz ve takipçilerimizle paylaşmaya devam edeceğiz.” diyerek BKM’nin yenilikçi teknolojileri takip edeceğinin altını çiziyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner