Yükleniyor...

CME Bitcoin Vadelilerinin Hacmi 1 Nisan’dan Bu Yana %950 Arttı!

Bitcoin'deki son ralli CME Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin hacminin 683 milyon doların üzerine çıkmasına neden oldu.

CME Bitcoin Vadelileri

Bitcoin’deki son ralli CME Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin hacminin 683 milyon doların üzerine çıkmasına neden oldu. Bu, ayın başından bu yana yaklaşık %950’lik bir artışa karşılık geliyor.

CME Bitcoin Vadeli İşlemleri

Önde gelen türev piyasası CME Group, en sonki ralli ile desteklenen Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin sayısında büyük bir artış gördü. 4 Nisan tarihinde CME’de 563 milyon dolar değerinde Bitcoin vadeli işlem sözleşmesi işlem gördü.

Platformda işlem gören toplam sözleşme sayısı 22.542 ve sözleşme şartnamesine göre, her biri 5 BTC’yi temsil ediyor. Bitcoin’in gün boyunca 5.000 dolar seviyesinde işlem gördüğü göz önüne alındığında bu bize toplam 563 milyon dolarlık toplam hacim veriyor.

Daha ilginç olan ise, 4 Nisan’da yalnızca 2.162 sözleşmenin işlem görmüş olması. Bu da ayın başından bu yana yaklaşık %950 oranında bir artışa karşılık geliyor.

CME, 19 Şubat’ta 18.000’den fazla sözleşmenin ticaretinin tüm zamanların en yüksek seviyesini gördüğünü bildirmişti. Görünüşe göre Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine olan ilgi artıyor, çünkü Şubat başında CME lansmanından bu yana en düşük hacimleri kaydetti.

CME piyasanın önemli bir parçasını temsil ediyor. Veri analiz şirketi Messari’ye göre, en büyük 10 kripto para borsasında dün 684 milyon dolar değerinde Bitcoin ticareti yapıldı.

Konuyla ilgili olarak eToro’nun kıdemli piyasa analisti Mati Greenspan şunları söyledi:

Wall Street’in sözleşmeleri sadece kağıt olmasına ve Bitcoin’e yerleşmediyse de şu anda bu piyasanın önemli bir parçası.

CME Group’un Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri nakit olarak düzenlendi. Bu, her sözleşmenin sona ermesi üzerine trader’ın gerçek bir Bitcoin yerine sözleşmenin eşdeğer fiyatını alacağı anlamına geliyor. Başka bir deyişle, yatırımcıların fiyatın hareketi hakkında spekülasyon yapmalarına izin veriliyor.

ICE’nin Bakkt’ı ise bunun tam tersini yapmayı hedefliyor. Bakkt, fiziksel olarak teslim edilen Bitcoin vadeli sözleşmelerini başlatacak. CME’nin sözleşmesinin aksine, Bakkt’ı kullanan trader’lar sözleşmenin bitiş tarihinde Bitcoin alacaklar.

Bakkt hala düzenleyici izni almak için mücadele ederken rakipleri çoktan ortaya çıkmaya başladı. Digital Currency Group ve Polychain Capital tarafından desteklenen bir platform olan Coinflex, kendisini dünyanın ilk fiziksel olarak sunulan kripto para birimi vadeli işlem borsası olarak sundu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner