Yükleniyor...

Bitcoin Fidyecisi Hacker’lardan Herkesi Şaşırtan Robin Hood Hareketi!

Hacker'lar fidye yazılımı saldırısından elde ettikleri 10.

Bitcoin Fidyecisi Hackerlardan Herkesi Sasirtan Robin Hood Hareketi

Hacker’lar fidye yazılımı saldırısından elde ettikleri 10.000 dolar (0.88 BTC) değerinde Bitcoin fonlarını, iki kar amacı gütmeyen kuruluşa bağışladı. Hacker’ların yaptığı bu adeta Robin Hood hareketi uzmanları şaşırttı.

Kötü şöhretleri ile bilinen hacker’lar bu sefer, iki hayır kurumuna Bitcoin bağışları yaptı.

Bağış yapan hacker’lar “dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek” istediklerini belirttiler ve yaptıkları cömert jest 0,88 BTC (yaklaşık 10.000 $) olarak bildirildi.

Hacker’ların Motivasyonu Ne?

BBC tarafından yayınlanan habere göre, siber saldırganlardan gelen bu fedakar yardımseverlik siber suç uzmanlarını şaşırttı. Bu Robin Hoodvari hareket bir ilk ve karanlık hacker’ların çalışma modelinden ayrılıyor.

İki hayır kurumu: The Water Project ve Children International (Su Projesi ve Uluslararası Çocuk Örgütü) gerçekten de her biri 10.000 dolar (0.88 BTC) değerinde Bitcoin bağışları aldı.

Children International, bu bağışa itiraz etti ve kabul etmeyeceklerini söyledi. BBC’ye konuşan kar amacı gütmeyen kuruluşları (STK) temsil eden bir sözcü şunları söyledi:

Bağış bir hacker ile bağlantılıysa, onu kabul etmek gibi bir niyetimiz yok.
Hacker’lar muhtemelen hayır kurumlarının bu ‘bağış’ hareketini onaylamayacağını biliyordu.

Yakın tarihli bir blog gönderisinde hacker’lar şunları yazdılar:

Şirketlerin ödediği paranın bir kısmının hayır kurumlarına gitmesinin adil olduğunu düşünüyoruz. Birinin hayatını değiştirmeye yardım ettiğimizi bilmekten memnuniyet duyuyoruz. Bugün ilk bağışları gönderdik.

Siber Suç Uzmanları Bu Bitcoin Bağışı Hakkında Ne Düşünüyor?

Brett Callow gibi uzmanlar için, bu hacker yardımseverliği pek bir işe yaramadı. Uzman, fidyenin bir kısmını hayır kurumlarına kaydırmanın arkasındaki somut motivasyonunun hiç net olmadığını bildiriyor.  Bu eylemin arkasındaki hacker’ların niyetleri belirsiz ve olağandışı olarak nitelendiriliyor.

Suçluların bu bağışları yaparak neyi başarmayı umdukları hiç de net değil. Belki de suçluluklarını hafifletmeye yardımcı olmak içindir. Ya da belki egoist nedenlerden dolayı bilinçsiz gaspçılar yerine Robin Hood benzeri karakterler olarak algılanmak istiyorlardır.

Motivasyonları ne olursa olsun, bu kesinlikle alışılmadık bir adım ve ilk kez bir fidye yazılımı grubu kârlarının bir kısmını hayır kurumlarına bağışladı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner