Yükleniyor...

Bitcoin Fiyatı 2019 Bitmeden Zirveyi Görebilir mi? Göstergeler Ne Diyor?

Bitcoin (BTC), 25 Kasım'da dip seviye olan 6.

Bitcoin Fiyatı 2019 Bitmeden Zirveyi Görebilir mi Göstergeler Ne Diyor

Bitcoin (BTC), 25 Kasım’da dip seviye olan 6.500 dolar seviyesini görmesinden sonra toparlanmasına rağmen fiyatlar hala tüm zamanların en yüksek seviyesinden (20.000 dolar) ve 2019’daki zirvenin (13.800 dolar) çok altında seyrediyor.

Bitcoin’in Aralık 2019’da Zirveyi Görme Senaryosu

Arca’nın baş yatırım sorumlusu Jeff Dorman, Bitcoin ve kripto para piyasasının genel olarak geleneksel piyasalardan daha fazla duyguya sahip olduğunu ve duygu ile hareket etme eğiliminde olduğunu belirtiyor. Bu nedenle, bir ralli başladığında Bitcoin fiyatı genellikle iki ila üç kat artar ve bir düzeltme yaşandığında ise Bitcoin fiyatı yüzde 50 ila 80 oranında düşer.

26 Ekim’de 10.600 dolara ulaşan Bitcoin, o tarihten beri ABD dolarına karşı yaklaşık yüzde 40 oranında değer kaybetti ve 6.600 doların altına düştü. Bitcoin’in kısa ila orta vadeli fiyat trendi, momentumu için anahtar görevi görmektedir. Bitcoin, 2019’u önemli direnç seviyelerinin altında kapatacağına dair işaretler göstermeye başlarsa bu duygunun Aralık ayına taşınması kuvvetle muhtemel. Dorman bu konuda şunları ifade ediyor:

“Fiyat ve duygular birlikte çalışmaya eğilimlidir, bu nedenle fiyatlar her zaman en yüksek seviyelerde olduğunda herkes bu endüstrinin ne kadar hızlı büyüyeceği konusunda görüş bildirir. Ve işler bozulup fiyatlar düşmeye başladığında herkes depresyona girer ve dünyanın sonu geliyormuş gibi davranır.”

Benzer bir senaryo Bitcoin fiyatının 2017’de büyük kazanımlar gördüğü Aralık ayının bir yıl sonrasında, Aralık 2018’de görüldü ve fiyat 4.000 doların altına düştü. Kasım 2018’de Bitcoin fiyatı 6.000 doların üzerinde seyrederken, yatırımcılar Bitcoin fiyatının kademeli olarak iyileşmeye başladığını ve 2019’da tüm zamanların en yüksek seviyesini geçmesini bekliyorlardı. Ancak Bitcoin yükselmek yerine yüzde 50 oranında düştü ve bu duygu 2019 yılın ilk çeyreği boyunca devam etti.

2020’den Önce Büyük Bir Sıçrama Görmek Zor

Her ne kadar Bitcoin 29 Kasım itibariyle kendisini 7.500 doların üstüne atmış olsa da teknik göstergeler aşırı satış, düşük hacim ve yeterli alım talebinin olmadığını gösteriyor. Bundan dolayı Bitcoin’in kısa vadede büyük bir sıçrama yapma ihtimali bulunmuyor.

Teknik analistler, en büyük kripto para biriminin 6.600 dolar seviyesine düşüşünü takiben, 8.000 dolarlık bölgeye yeniden gelineceği yönünde tahminlerde bulunmuşlardı, ancak bu yükselişin 9.000 veya 10.000 dolara kadar devam edeceği konusunda ihtiyatlı açıklamalarda bulunuyorlar.

Popüler kripto para trader’larından Dave the Wave bu konuda şunları söylüyor:

“Kısa vadede fiyatları tahmin etmekte tereddüt ediyorum [orta vadenin aksine]. TM ne kadar kısa olursa, tahmin daha rasgele/daha az muhtemel olur. Yine de, fiyatın kısa vadede yatay yönde hareket ettiğini ve volatiliteli olduğunu görmek beni şaşırtmazdı.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner