Yükleniyor...

Bitcoin Fiyatı Hash Rate Değerini mi Takip Ediyor?

Bitcoin fiyatı yükselmeye başladı ve Bitcoin hash rate değeri yükseldi.

Bitcoin Hash Rate Değeri 1

Bitcoin fiyatı yükselmeye başladı ve Bitcoin hash rate değeri yükseldi. Bu da Bitcoin fiyatı hash rate değerini mi takip ediyor (veya tam tersi) sorusunu geçmişte olduğunu gibi bir kez daha gündeme getirmiş oldu.

Blockchain.com tarafından yayınlanan verilere göre, Bitcoin hash rate değeri 19 Mart’ta son 4 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Bitcoin hash rate değeri, 19 Mart’ta saniyede 52 TH/s’i aştı ve şu anda 47 TH/s seviyelerinde. Hash rate değerinin yükselmesi, sadece Bitcoin ağını güvence altına almakla kalmayıp aynı zamanda düşüş eğiliminden yükseliş eğilimine girildiğinin de bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Bitcoin Hash Rate Değeri

Daha Yüksek Hash Rate Değeri Daha Yüksek Fiyata mı Eşit?

Madencilik gücündeki artış, Bitcoin madencilerinin mevcut spot fiyatlardan kâr elde ettiğini ve madencilerin Bitcoin fiyatının yükselmesini beklediğini gösteriyor. Hash rate oranının artması daha fazla madencinin ağa katıldığı anlamına geliyor. Madencilerin zarar edeceklerini düşündükleri bir ortamda ağa katılmalarını beklemek elbetteki pek akıl işi değil.

Bu nedenle, hash rate değerindeki bir artış Bitcoin fiyatı için bir yükseliş göstergesidir. Ayrıca, kripto topluluğunda iyimserliğini arttırmakta ve bu da yatırımcıların daha fazla Bitcoin satın almasına neden olmaktadır. Bu şekilde Bitcoin fiyatında doğrudan bir artış yaşanır. Genel olarak, madencilerin daha fazla kâr elde etmeleriyle hash rate oranındaki artış doğru orantılıdır.

Hash rate değeri, fiyatı arttırma ve ağı daha güvenli hale getirerek tüm Bitcoin ekosistemine fayda sağlama bağlamında olumlu bir geri bildirim olarak ele alınabilir.

Kripto para piyasasının önde gelen isimlerinden olan Jameson Lopp, geçtiğimiz yıl Haziran ayında Bitcoin hash rate değeri ve fiyat arasındaki ilişkiyi Twitter’dan yorumlamıştı.

Lopp şunları söylemişti:

Hash rate fiyatı takip ediyor. Bazı insanlar fiyatın hash rate’i takip ettiğine inanıyor, çünkü hash rate sadece ~spot~ fiyatı takip etmiyor, bunun yerine ~spekülatif~ gelecekteki fiyatı takip ediyor. Madenciler de spekülatör!

2018 yılının sonlarına doğru Bitcoin’in fiyatı bir aydan az bir sürede 6.300 dolardan 3.600 dolara düştü. Bitcoin madencileri madencilik çiftliklerini ve cihazlarını bir bir kapatarak madencilik faaliyetlerini sonlandırmaya başladılar.

Bitcoin fiyatının dip seviyeye ulaştığı iddiasından yola çıkan Bitcoin madencileri bir kez daha faaliyete geçerek hash rate değerini artırmış durumdalar.

Çinli Bitcoin madencilerin yeni ve kullanılmış madencilik cihazları satın alarak elektrik şirketleri ile anlaşma yaptıkları ve madencilik çiftlikleri kurarak bir sonraki boğa koşusuna hazırlandıkları iddia ediliyor.

Ayrıca Bitcoin madencileri, Mayıs 2020’deki Bitcoin yarılanması (halving) öncesinde olabildiğince fazla Bitcoin kazımı yapma derdindeler. Mayıs 2020’de Bitcoin madencilik ödülü 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye düşecek ve Bitcoin fiyatının yarılanmadan sonraki kısa süre içinde 55.000 dolara ulaşması bekleniyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner