Yükleniyor...

CME Başkanına Göre Bitcoin’in Sonlu Arzı Bir Sorun

CME Group başkanı Terry Duffy geçtiğimiz günlerde düzenleyicilerin Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin üzerine gitmelerinin en büyük nedenini açıkladı:

Bitcoin Arzı

CME Group başkanı Terry Duffy geçtiğimiz günlerde düzenleyicilerin Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin üzerine gitmelerinin en büyük nedenini açıkladı: sonlu arz.

Sadece 21 Milyon Bitcoin Bir Sorun

90’lı yıllarda postanelerin e-postayla ilgili düşüncelerini sizce nasıldı? Tahmin edileceği gibi olumsuzdu.

CME Group Başkanı Terry Duffy

CME başkanı Terry Duffy’ye göre, aracılara ve düzenleyicilere güvenmeye dayanmayan Bitcoin’in sonlu arzlı olması düzenleyiciler için bir sorun.

Spesifik olarak, Duffy Business Insider’a düzenleyicilerin kripto para birimleri ile ilgili en büyük sorununun sonlu arz olduğunu söyledi. Bu, günümüzün giderek artan para arzıyla karşılaştırıldığında oldukça göze çarpan bir detay. Bitcoin’in tedariki sabit olduğundan, CME başkanına göre mevcut fiat paradigmasına uymuyor.

Duffy bu ayın başlarında Florida’daki FIA Uluslararası Futures Endüstri Konferansı’nda verdiği bir röportajda şunları söylemişti:

Kripto paraları hayatımıza nasıl sokacağımızı nasıl bulacağız, ancak fiat tarafından desteklenip bir işe yaramasına izin vereceğiz.

CME Bitcoin’den Az da Olsa Faydalanıyor

Özellikle uzun vadeli bir yatırım olarak Bitcoin’i bu kadar çekici kılan şeyin önündeki en büyük engel tam da Duffy’nin söylediği gibi. Fakat, Duffy’ye göre bir Bitcoin ETF’sinin onaylanması çok büyük bir sıçrama olacak.

Böyle bir durumda Bitcoin’i durdurmak isteyen Wall Street’e ve düzenleyicilere rağmen alternatif parasal sistem daha da güçlenmiş olacak. Ancak, Bitcoin’in ünü arttıkça CME gibi şirketlerin bu yeni teknolojiyi daha çok destekleyeceği düşünülüyordu ama öyle olmadı.

Duffy, kripto para ekosisteminin fiyat spekülasyonundan ziyade faydaya odaklanması gerektiğine inanıyor.

Bunu kullandıktan sonra fiyat kendine dikkat edecektir. Ancak argüman sadece Bitcoin ya da başka herhangi bir kripto para biriminin fiyatına kaydı. Kimse bunun hakkında konuşmuyor: Bu varlığı nasıl kullanırım?

İronik olarak, CME’deki Bitcoin vadeli işlemleri nakit olarak hesaplandı. Bu nedenle, platformdaki yatırımcılar kelimenin tam anlamıyla ABD Doları cinsinden Bitcoin fiyatına para yatırıyorlar.

ABD Doları Destekli Stablecoin Hayranı

Duffy’nin özellikle ABD Doları ile desteklenen stablecoin’lerin hayranı olduğunu itiraf ediyor. Elbetteki dünyanın lider ve en çeşitli türev piyasasının başkanının ABD Doları söz konusu olduğunda iştahının kabarması bir sürpriz değil.

Duffy, stablecoin’lerin bağımsız finansal kripto para birimlerinden daha fazla umut vaat ettiklerini, çünkü bu varlıkların günümüzün finansal çerçevesinde daha faydalı olduğu görüşünde.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner