Yükleniyor...

Bitcoin Fiyatı İran’da 29 bin 500 Dolara Ulaştı

Helsinki merkezli P2P kripto para borsası olan LocalBitcoins'de Bitcoin (BTC) fiyatı 983 milyondan fazla İran riyaline kabaca 29 bin 500 dolara ulaştı.

bitcoin iranda yükselişe geçti

Helsinki merkezli P2P kripto para borsası olan LocalBitcoins‘de Bitcoin (BTC) fiyatı 983 milyondan fazla İran riyaline kabaca 29 bin 500 dolara ulaştı. Bu, BTC’nin bugünkü 7 bin 369 dolarlık piyasa değerine göre yaklaşık yüzde 300 daha yüksek.

Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz, BTC fiyatının küresel belirsizliğe tepki vermesinin harika olduğunu söyledi. Daha önce de bildirildiği gibi önde gelen kripto para birimi, ABD hava saldırısının İran’ın en güçlü askeri komutanı Qasem Soleimani’yi öldürmesinden sadece birkaç saat sonra yüzde beşten fazla arttı. Son fiyat artışları, Bitcoin’in altının modern bir versiyonu olduğu iddialarını pekiştirdi.

Bitcoin Çıkış Yolu Olarak Görülüyor

Bununla birlikte, tanınmış kripto analisti Mati Greenspan, İran kripto pazarının bu kadar küçük olmasına rağmen tek başına bu kadar önemli bir fiyat hareketine neden olmasına işaret etti.

Mayıs ayında, LocalBitcoins borsası, tarihsel olarak eşler arası alışveriş için en canlı pazarlardan biri olan İran sakinleri için kullanılamaz hale geldi. Kripto, ABD tarafından getirilen ve kısıtlamaya yol açtığı iddia edilen sert ekonomik yaptırımları atlamanın yararlı bir yolu olarak görülüyordu. Şu an itibariyle, platformun İran bölümü çalışıyor ve bazıları BTC satın almak için yüksek bir fiyat ödemeye istekli görünüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner