Yükleniyor...

Bitcoin Fiyatındaki Çöküş Sonrası Olası Senaryolar

CoinMarketCap'in verilerine göre, en büyük kripto paranın fiyatı, son 24 saatte yüzde 7'den fazla düştü ve gün içinde 9 bin 312 dolara kadar geriledi.

Bitoin

CoinMarketCap’in verilerine göre, en büyük kripto paranın fiyatı, son 24 saatte yüzde 7’den fazla düştü ve gün içinde 9 bin 312 dolara kadar geriledi. Bitcoin fiyattaki sert düşüşle birlikte piyasa değerinden de 10 milyar dolar silindi. Yazım sırasında Bitcoin fiyatı 9 bin 549 dolardan işlem görüyor, piyasa değeri ise 174 milyar dolar.

1 Saatlik Bitcoin Grafiği

Bitcoin 1 Saatlik Grafik

1 saatlik Bitcoin grafiğine bakıldığında 19 Şubat’taki fiyat çöküşünün aslında neredeyse kaçınılmaz olduğu görülse de birçok kişiyi şaşırtan, beklenmedik bir gelişme oldu. Bitcoin fiyatındaki çöküş BitMEX ve OKEx gibi borsalardaki toplu tasfiyelere bağlanıyor.

TSİ 21.00’da görülen Bitcoin fiyatındaki son çöküş ise en büyük kripto parayı kısa vadeli desteklerin altına, 9 bin 737 ve 9 bin 518 seviyelerinin altına götürdü. 9 bin 333 dolardaki uzun vadeli direnç kısa süreli de olsa test edildi fakat en büyük kripto para buradan hızla toparlanarak 9 bin 518 doların üzerine çıkmayı başardı.

Düşen kanal, fiyatın bir kez daha 10 bin doların üzerine çıkmaya hazırlandığını gösterse de son düşüş fiyatın yoluna taş koyabilir ve aşağı yönde hareketler görülebilir.

1. Hedef Bölge (1st Target Region)

VPVR göstergesine göre, geçtiğimiz ayda 9 bin 333 dolar seviyesindeki işlem hacminin oldukça yüksek olduğu görülüyor. Bu neden bir düşüş senaryosunda 9 bin 518 dolardaki desteğin test edilmesi sırasında görülebilecek bir düşüş yeniden 9 bin 333 doların test edilmesiyle sonuçlanabilir. Bu testin ardından kripto para 9 bin 737 doları geçmek için toplanabilir. 9 bin 737 dolar seviyesindeki de işlem hacmi oldukça önemli. Yeterli hacimle bu seviyeye ulaşılması durumunda Bitcoin bu seviyenin üzerinde kalabilir ve 9 bin 737 dolar ile 10 bin 12 dolar arasında konsolide olmaya başlayabilir.

2. Hedef Bölge (2st Target Region)

Bitcoin, 9 bin 737 dolar seviyesini geçebilirse hızla 10 bin 12 dolar direncinin üzerine çıkabilir. Göreceli Güç Endeksi, son çöküş sonrası en büyük kripto para Bitcoin’in birkaç gün içinde etkili bir geri dönüş yapabileceğinin sinyalini veriyor. 10 bin 12 dolardaki hacim nispeten 10 bin 200 dolardan daha düşük, bu sebeple 10 bin doların aşılması bizi doğrudan 10 bin 200 doların üzerine götürebilir.

Bitcoin’in Volatilitesi

Bitcoin Volatilitesi

Bitcoin’in volatilitesi (oynaklığı), 2020’nin başlamasından bu yana istikrarlı bir düşüşün ardından 15 Şubat’ta hızla artmaya başladı. Bu durum piyasanın ani iniş çıkışlara açık olduğunu gösteriyor. Oynaklıktaki sert yükseliş hem boğaların hem de ayıların kontrolünde gerçekleşiyor gibi görünüyor. Bu da dengeye neden oluyor.

Özetle

Bitcoin’in her şekilde 10 bin doların üzerine çıkacağını söylemek yanlış olmayacaktır, ancak fiyattaki son düşüş bazı kısa vadeli hedefleri sildi. Bu sebeple daha düşük güçte bir ralli yaşanabilir; Bitcoin, 10 bin doları geçmeden önce yatay seyirde hareket edebilir veya hafta sonundan önce 10 bin 200 doların üzerine çıkabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner