Yükleniyor...

Bitcoin Fiyatındaki Sert Düşüşün Ardında Fed mi var?

Geçtiğimiz hafta ABD Merkez Bankası (Fed) borç verme oranlarını kontrol etmek amacıyla kripto para piyasasının toplam değerinin neredeyse üçte birine karşılık gelen bir miktarda ABD dolarını piyasaya sürdü.

Fed Bitcoin Fiyatı

Geçtiğimiz hafta ABD Merkez Bankası (Fed) borç verme oranlarını kontrol etmek amacıyla kripto para piyasasının toplam değerinin neredeyse üçte birine karşılık gelen bir miktarda ABD dolarını piyasaya sürdü. Geçtiğimiz haftaki kısa vadeli oranlardaki bir artış tahvil piyasasını ve gecelik geri alım (repo) anlaşmalarıyla sonuçlanan genel borç verme sistemini tehdit eder nitelikteydi.

Fed’in nakit enjeksiyonu bu hafta da devam ediyor ve piyasalara 100 milyar dolarlık bir para pompalanmış durumda. Yapılan resmi bir açıklamaya göre Fed’in programı 10 Ekim’e kadar her iş gününde satılacak 75 milyar dolarlık gecelik repo çağrısı bulunuyor. Bazı günler ise ek olarak en az 30 milyar dolar değerinde 14 günlük repo sunulacak.

Fed yaklaşık on yıl önceki gibi geri döndü ve ABD Hazine bonolarını bankalardan etkin bir şekilde satın almış durumda. Bank of America’nın paylaştığı araştırma notunda bu konuda şu detaya yer veriliyor:

“Hangi açıdan bakılırsa bakılsın, bu durum planlı menkul kıymet alımlarıyla QE’ye eşdeğer olacak. İlk yıl boyunca Fed’in uygun bir rezerv seviyesine ve bir tampon belleğe ulaşması için yaklaşık 400 milyar dolarlık hazine menkul kıymeti alması gerektiğini tahmin ediyoruz.”

Repo piyasası bankaların ve finansal karşı tarafların düzenli olarak birbirlerine milyarlarca dolar borç vermek için başvurdukları kısa vadeli fonlardan oluşuyor.

Dün akşam saatlerinde Bitcoin sert bir düşüşle yüzde 20 değer kaybetti ve bu düşüşle birlikte 30 milyar dolar buhar oldu. Bitcoin fiyatı öylesine sert düştü ki yalnızca birkaç saat içinde 2.000 dolarlık kayıpla 8.100 dolara kadar geriledi.

Bazı piyasa gözlemcileri repo anlaşmaları ile Bitcoin fiyatı arasında bir ilişki olduğunu iddia ediyor. Ikigai’nin fon yöneticisi Travis Kling bir ilişki olduğu görüşünde:

“Repo piyasası durumu “dolar kıtlığı” olarak adlandırılan daha büyük bir durumun belirtisi. Bir göletin ortasına büyük bir kaya düşürürseniz dalgaların uzaklığı ne kadar olur? Bütün yol boyunca. Gittikçe küçülüyorlar. Trilyon dolarlık EUR/USD piyasasına bir İngiliz anahtarı atarsanız, likidite ne kadar uzar? BTC 30 günlük dolaşımdaki arz 200 milyar dolardan az. Küçük bir dalgalanma sadece.”

Bitcoin’in dolar bazında fiyatlandığı göz önüne alındığında bir dolar sıkıntısı sırasındaki talep ile bir korelasyonun olması kuvvetle muhtemel.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner